Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Heinola/18120
Vertaa

Reumasairaala-alue

18120·Heinola
2,9 × 2,7 km

Postinumeroalueella Reumasairaala-alue (18120), Heinola, asuu 740 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 959 €, asukkaiden keski-ikä on 54,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 29,3 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 75,6 % asuu omistusasunnossa. Korkeakoulutettujen osuus on kasvanut 5,1 prosenttiyksikköä viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 14,6 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 5/12 (Heinola)Väkiluku: sija 7/12 (Heinola)
Väkiluku
740-13,2 %(5v)
Mediaanitulot
24 959 €+17,9 %(5v)
Keski-ikä
54,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
29,3 %+5,1 %(5v)
Omistusasunnot
75,6 %
Vuokra: 22,5 %
Lapsiperheet
14,2 %
Yksinasuvat
39,9 %
Työttömyysaste
13,8 %+2,7 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,1 %
65 vuotta täyttäneet: 36,1 %

Tunnusluvut

Alueen Reumasairaala-alue tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku740-13,2 %
Mediaanitulot24 959 €+17,9 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 001 €/m²-
Keski-ikä54,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut29,3 %+5,1 %
Työttömyysaste13,8 %+2,7 %
Omistusasunnot75,6 %-
Lapsiperheet14,2 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2019, 7 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus75,6 %
Vuokra22,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo14,6 %
Pientalo78,1 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet14,2 %
Yksinasuvat39,9 %
Muut taloudet45,9 %

Usein kysytyt kysymykset: Reumasairaala-alue

Mitkä ovat alueen Reumasairaala-alue (18120) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 959 €. Muutos 5 vuodessa: +17,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Reumasairaala-alue (18120) on?
740 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -13,2 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Reumasairaala-alue (18120)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 001 €/m² (2019). Luku perustuu 7 toteutuneeseen kauppaan. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Reumasairaala-alue on?
Kotitalouksista 75,6 % asuu omistusasunnossa ja 22,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 14,6 % on kerrostaloissa ja 78,1 % pientaloissa.
Miten alue Reumasairaala-alue vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Heinola: 5 / 12. Korkeakoulutetut: 29,3 %, keski-ikä: 54,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·18130Tommola-Sahanniemi
  • ·18200Kaakonlampi-Pyhätön
  • ·18150Jyränkö
  • ·18100Heinola Keskus
  • ·19210Lusi
  • ·19120Vierumäki urheiluopisto
  • ·19160Huutotöyry (Iitti)
  • ·18600Myllyoja
  • ·18300Heinola kk
  • ·19250Syrjäkoski
  • ·15580Ruuhijärvi (Lahti)
  • ·16160Okkeri (Lahti)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 560. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 235. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Heinola5. · 12 alueesta

Muut alueet: Heinola

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Heinola
#AlueArvo
1.Myllyoja1860027 173 €+18,9 %
2.Vierumäki taajama1911026 087 €+10,3 %
3.Lusi1921025 314 €+17,7 %
4.Heinola kk1830025 038 €+15,1 %
5.Syrjäkoski1925024 223 €+2,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
44150Likolahti-Karhunlähde

Äänekoski

Mediaanitulot
24 958 €
Väkiluku
2 930
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
95900Kolari Keskus

Kolari

Mediaanitulot
24 964 €
Väkiluku
1 673
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
74230Salahmi

Vieremä

Mediaanitulot
24 964 €
Väkiluku
374
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
79910Kerma

Heinävesi

Mediaanitulot
24 967 €
Väkiluku
208
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Heinola: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle