Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Hyrynsalmi

Kaupunki

Hyrynsalmi

Hyrynsalmi koostuu 4 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 1 997 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 22 070 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 13,7 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.

Väkiluku yhteensä
1 997
Mediaanitulot (ka.)
22 070 €
Neliöhinta (ka.)
1 338 €/m²
Keski-ikä (ka.)
56,5 v
Korkeakoulutetut (ka.)
13,7 %
Omistusasunnot (ka.)
68,8 %
Lapsiperheet (ka.)
5,8 %
Ladataan karttaa

Suurimmat alueet

89400Hyrynsalmi Keskus

Hyrynsalmi

1. suurin
Mediaanitulot
21 809 €
Väkiluku
1 729
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
89540Moisiovaara

Hyrynsalmi

2. suurin
Mediaanitulot
17 180 €
Väkiluku
161
Keski-ikä
64,0 v
Avaa alue →Vertaa
89560Karhuvaara

Hyrynsalmi

3. suurin
Mediaanitulot
22 947 €
Väkiluku
65
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
89430Hoikka

Hyrynsalmi

4. suurin
Mediaanitulot
26 342 €
Väkiluku
42
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa

Hyrynsalmi: vertaa alueita

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Alueet tulojen ja väestönkasvun mukaan

Mediaanitulot: Hyrynsalmi

Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan

Mediaanitulot: Hyrynsalmi
#AlueArvo
1.Hoikka8943026 342 €+30,0 %
2.Karhuvaara8956022 947 €+57,1 %
3.Hyrynsalmi Keskus8940021 809 €+21,8 %
4.Moisiovaara8954017 180 €+8,3 %

Väestönkasvu: Hyrynsalmi

Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana

Väestönkasvu: Hyrynsalmi
#AlueArvo
1.Karhuvaara89560-5,8 %-5,8 %
2.Hoikka89430-10,6 %-10,6 %
3.Hyrynsalmi Keskus89400-11,8 %-11,8 %
4.Moisiovaara89540-12,5 %-12,5 %

Kaikki 4 postinumeroaluetta

Näytä kaikkiPiilota
89400Hyrynsalmi Keskus89430Hoikka89540Moisiovaara89560Karhuvaara

Usein kysytyt kysymykset: Hyrynsalmi

Kuinka monta asukasta kaupungissa Hyrynsalmi on?
Kaupungissa Hyrynsalmi asuu yhteensä 1 997 asukasta 4 postinumeroalueella. Väkiluku perustuu Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon.
Montako postinumeroaluetta on kaupungissa Hyrynsalmi?
4 postinumeroaluetta. Jokaisella alueella on oma sivu, jolla näet väkiluvun, tulot ja asumistiedot.
Mikä on tulotaso kaupungissa Hyrynsalmi?
Postinumeroalueiden mediaanitulojen keskiarvo on 22 070 €. Suurimmat mediaanitulot ovat alueella Hoikka: 26 342 €.
Paljonko asunnot maksavat kaupungissa Hyrynsalmi?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta kaupungissa Hyrynsalmi on noin 1 338 €/m². Luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä 1 alueesta, joilta Tilastokeskus julkaisee hinnan. Kallein alue: Hyrynsalmi Keskus (1 338 €/m²).
Mitkä ovat suurituloisimmat alueet kaupungissa Hyrynsalmi?
Hoikka (26 342 €), Karhuvaara (22 947 €), Hyrynsalmi Keskus (21 809 €). Koko lista on yllä.
Kasvaako väestö kaupungissa Hyrynsalmi?
Väkiluku on kasvanut viidessä vuodessa nopeimmin näillä alueilla: Karhuvaara (-5,8 %), Hoikka (-10,6 %), Hyrynsalmi Keskus (-11,8 %). Postinumeroalueiden rajojen muutokset voivat vaikuttaa lukuihin.
Mitkä postinumeroalueet ovat kaupungissa Hyrynsalmi?
Kaupungissa Hyrynsalmi on 4 postinumeroaluetta. Kaikki alueet ovat yllä olevassa hakemistossa, ja jokaisella on oma sivu, jolla näet tarkemmat tilastot.

Jatka tästä

Kaikki kaupungitRankingitVertaa alueitaMuuttajalleAsuminen

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.