Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Hyrynsalmi/89560
Vertaa

Karhuvaara

89560·Hyrynsalmi
20 × 14 km

Postinumeroalueella Karhuvaara (89560), Hyrynsalmi, asuu 65 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 947 €, asukkaiden keski-ikä on 55,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 3,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 100,0 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 5,8 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 4,0 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 92,3 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 2/4 (Hyrynsalmi)Väkiluku: sija 3/4 (Hyrynsalmi)
Väkiluku
65-5,8 %(5v)
Mediaanitulot
22 947 €+57,1 %(5v)
Keski-ikä
55,0 v-1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
3,6 %+0,3 %(5v)
Omistusasunnot
100,0 %
Vuokra: 0,0 %
Lapsiperheet
11,4 %
Yksinasuvat
42,9 %
Työttömyysaste
19,0 %+4,0 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,2 %
65 vuotta täyttäneet: 44,6 %

Tunnusluvut

Alueen Karhuvaara tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku65-5,8 %
Mediaanitulot22 947 €+57,1 %
Keski-ikä55,0 v-1,0 %
Korkeakoulutetut3,6 %+0,3 %
Työttömyysaste19,0 %+4,0 %
Omistusasunnot100,0 %-
Lapsiperheet11,4 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus100,0 %
Vuokra0,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo92,3 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet11,4 %
Yksinasuvat42,9 %
Muut taloudet45,7 %

Usein kysytyt kysymykset: Karhuvaara

Mitkä ovat alueen Karhuvaara (89560) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 947 €. Muutos 5 vuodessa: +57,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Karhuvaara (89560) on?
65 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -5,8 %.
Millaista asuminen alueella Karhuvaara on?
Kotitalouksista 100,0 % asuu omistusasunnossa ja 0,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 92,3 % pientaloissa.
Miten alue Karhuvaara vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Hyrynsalmi: 2 / 4. Korkeakoulutetut: 3,6 %, keski-ikä: 55,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·88740Härmänkylä-Iivantiira (Kuhmo)
  • ·89540Moisiovaara
  • ·88730Ylä-Vieksi (Kuhmo)
  • ·89600Ämmänsaari (Suomussalmi)
  • ·89610Jumaliskylä (Suomussalmi)
  • ·88460Hiisijärvi (Ristijärvi)
  • ·88760Iivantiira (Kuhmo)
  • ·89440Sakara (Suomussalmi)
  • ·88640Ontojoki (Sotkamo)
  • ·89430Hoikka
  • ·89830Ala-Vuokki (Suomussalmi)
  • ·88940Kuumu (Kuhmo)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 229. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 758. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Hyrynsalmi2. · 4 alueesta

Muut alueet: Hyrynsalmi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Hyrynsalmi
#AlueArvo
1.Hoikka8943026 342 €+30,0 %
2.Hyrynsalmi Keskus8940021 809 €+21,8 %
3.Moisiovaara8954017 180 €+8,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
65970Söderudden

Mustasaari

Mediaanitulot
22 947 €
Väkiluku
172
Keski-ikä
58,0 v
Avaa alue →Vertaa
88310Melalahti

Paltamo

Mediaanitulot
22 948 €
Väkiluku
177
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
36760Luopioinen Keskus

Pälkäne

Mediaanitulot
22 949 €
Väkiluku
760
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
64760Peltola

Teuva

Mediaanitulot
22 949 €
Väkiluku
297
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Hyrynsalmi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle