Imatra
- Mediaanitulot
- 25 404 €
- Väkiluku
- 8 976
- Keski-ikä
- 51,0 v
Kaupunki
Imatra koostuu 9 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 25 149 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 24 403 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 23,9 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.
Imatra
Imatra
Imatra
Imatra
Imatra
Imatra
Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.
Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan
| # | Alue | Arvo |
|---|---|---|
| 1. | Karhumäki-Karhukallio55420 | 27 207 €+20,4 % |
| 2. | Vintteri-Virasoja55700 | 27 191 €+15,0 % |
| 3. | Tainionkoski-Mustalampi55400 | 26 874 €+13,4 % |
| 4. | Imatra Keskus55100 | 25 404 €+17,0 % |
| 5. | Rautio-Kurkvuori55910 | 25 025 €+16,7 % |
| 6. | Rajapatsas-Teppanala55610 | 22 920 €+13,3 % |
| 7. | Vuoksenniska-Saarlampi55800 | 22 819 €+16,2 % |
| 8. | Mansikkala-Tuulikallio55120 | 22 534 €+14,3 % |
| 9. | Sotkulampi-Linnasuo55510 | 19 652 €+9,6 % |
Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana
| # | Alue | Arvo |
|---|---|---|
| 1. | Mansikkala-Tuulikallio55120 | -2,6 %-2,6 % |
| 2. | Karhumäki-Karhukallio55420 | -3,9 %-3,9 % |
| 3. | Vuoksenniska-Saarlampi55800 | -5,6 %-5,6 % |
| 4. | Tainionkoski-Mustalampi55400 | -6,9 %-6,9 % |
| 5. | Rautio-Kurkvuori55910 | -7,1 %-7,1 % |
| 6. | Imatra Keskus55100 | -7,9 %-7,9 % |
| 7. | Vintteri-Virasoja55700 | -8,3 %-8,3 % |
| 8. | Rajapatsas-Teppanala55610 | -8,4 %-8,4 % |
| 9. | Sotkulampi-Linnasuo55510 | -10,8 %-10,8 % |
Aluevalintaan Etelä-Karjalassa: Lappeenrannan parhaat asuinalueet.
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.
Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.