Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Imatra/55400
Vertaa

Tainionkoski-Mustalampi

55400·Imatra
2,6 × 4,2 km

Postinumeroalueella Tainionkoski-Mustalampi (55400), Imatra, asuu 1 209 asukasta. Mediaanitulot ovat 26 874 €, asukkaiden keski-ikä on 49,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 30,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 86,4 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 6,9 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 13,4 %. Alueen asunnoista 15,3 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 3/9 (Imatra)Väkiluku: sija 8/9 (Imatra)
Väkiluku
1 209-6,9 %(5v)
Mediaanitulot
26 874 €+13,4 %(5v)
Keski-ikä
49,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
30,2 %+2,1 %(5v)
Omistusasunnot
86,4 %
Vuokra: 12,5 %
Lapsiperheet
17,7 %
Yksinasuvat
39,0 %
Työttömyysaste
15,9 %+3,5 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,3 %
65 vuotta täyttäneet: 27,1 %

Tunnusluvut

Alueen Tainionkoski-Mustalampi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 209-6,9 %
Mediaanitulot26 874 €+13,4 %
Keski-ikä49,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut30,2 %+2,1 %
Työttömyysaste15,9 %+3,5 %
Omistusasunnot86,4 %-
Lapsiperheet17,7 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus86,4 %
Vuokra12,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo15,3 %
Pientalo83,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet17,7 %
Yksinasuvat39,0 %
Muut taloudet43,3 %

Usein kysytyt kysymykset: Tainionkoski-Mustalampi

Mitkä ovat alueen Tainionkoski-Mustalampi (55400) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 26 874 €. Muutos 5 vuodessa: +13,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Tainionkoski-Mustalampi (55400) on?
1 209 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -6,9 %.
Millaista asuminen alueella Tainionkoski-Mustalampi on?
Kotitalouksista 86,4 % asuu omistusasunnossa ja 12,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 15,3 % on kerrostaloissa ja 83,6 % pientaloissa.
Miten alue Tainionkoski-Mustalampi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Imatra: 3 / 9. Korkeakoulutetut: 30,2 %, keski-ikä: 49,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·55510Sotkulampi-Linnasuo
  • ·55120Mansikkala-Tuulikallio
  • ·55420Karhumäki-Karhukallio
  • ·56120Salosaari (Ruokolahti)
  • ·55700Vintteri-Virasoja
  • ·55320Rauha (Lappeenranta)
  • ·55610Rajapatsas-Teppanala
  • ·55300Rauha-Tiuruniemi (Lappeenranta)
  • ·55100Imatra Keskus
  • ·55330Tiuruniemi (Lappeenranta)
  • ·56100Ruokolahti Keskus (Ruokolahti)
  • ·55910Rautio-Kurkvuori

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet953. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 006. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Imatra3. · 9 alueesta

Muut alueet: Imatra

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Imatra
#AlueArvo
1.Karhumäki-Karhukallio5542027 207 €+20,4 %
2.Vintteri-Virasoja5570027 191 €+15,0 %
3.Imatra Keskus5510025 404 €+17,0 %
4.Rautio-Kurkvuori5591025 025 €+16,7 %
5.Rajapatsas-Teppanala5561022 920 €+13,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
73360Pajulahti

Kuopio

Mediaanitulot
26 874 €
Väkiluku
561
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
02250Henttaa

Espoo

Mediaanitulot
26 872 €
Väkiluku
7 410
Keski-ikä
33,0 v
Avaa alue →Vertaa
46910Anjala

Kouvola

Mediaanitulot
26 872 €
Väkiluku
1 674
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
07550Torpinkylä

Pukkila

Mediaanitulot
26 879 €
Väkiluku
267
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Lappeenranta|Muuttajalle

Lappeenrannan parhaat asuinalueet 2026

Lappeenrannan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

31. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Imatra: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle