Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Imatra/55910
Vertaa

Rautio-Kurkvuori

55910·Imatra
6,3 × 4,5 km

Postinumeroalueella Rautio-Kurkvuori (55910), Imatra, asuu 1 419 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 025 €, asukkaiden keski-ikä on 52,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 21,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 83,9 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 7,1 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 16,7 %. Alueen asunnoista 79,6 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 5/9 (Imatra)Väkiluku: sija 6/9 (Imatra)
Väkiluku
1 419-7,1 %(5v)
Mediaanitulot
25 025 €+16,7 %(5v)
Keski-ikä
52,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
21,5 %-0,1 %(5v)
Omistusasunnot
83,9 %
Vuokra: 14,7 %
Lapsiperheet
13,5 %
Yksinasuvat
43,5 %
Työttömyysaste
18,5 %+2,8 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,4 %
65 vuotta täyttäneet: 34,9 %

Tunnusluvut

Alueen Rautio-Kurkvuori tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 419-7,1 %
Mediaanitulot25 025 €+16,7 %
Keski-ikä52,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut21,5 %-0,1 %
Työttömyysaste18,5 %+2,8 %
Omistusasunnot83,9 %-
Lapsiperheet13,5 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus83,9 %
Vuokra14,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo19,0 %
Pientalo79,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet13,5 %
Yksinasuvat43,5 %
Muut taloudet43,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Rautio-Kurkvuori

Mitkä ovat alueen Rautio-Kurkvuori (55910) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 025 €. Muutos 5 vuodessa: +16,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Rautio-Kurkvuori (55910) on?
1 419 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -7,1 %.
Millaista asuminen alueella Rautio-Kurkvuori on?
Kotitalouksista 83,9 % asuu omistusasunnossa ja 14,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 19,0 % on kerrostaloissa ja 79,6 % pientaloissa.
Miten alue Rautio-Kurkvuori vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Imatra: 5 / 9. Korkeakoulutetut: 21,5 %, keski-ikä: 52,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·56510Puntala (Ruokolahti)
  • ·55800Vuoksenniska-Saarlampi
  • ·55700Vintteri-Virasoja
  • ·56100Ruokolahti Keskus (Ruokolahti)
  • ·55610Rajapatsas-Teppanala
  • ·55510Sotkulampi-Linnasuo
  • ·55400Tainionkoski-Mustalampi
  • ·55120Mansikkala-Tuulikallio
  • ·56550Niska-Pietilä (Rautjärvi)
  • ·56410Kaiturinpää (Ruokolahti)
  • ·56120Salosaari (Ruokolahti)
  • ·55420Karhumäki-Karhukallio

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 532. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet920. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Imatra5. · 9 alueesta

Muut alueet: Imatra

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Imatra
#AlueArvo
1.Karhumäki-Karhukallio5542027 207 €+20,4 %
2.Vintteri-Virasoja5570027 191 €+15,0 %
3.Tainionkoski-Mustalampi5540026 874 €+13,4 %
4.Imatra Keskus5510025 404 €+17,0 %
5.Rajapatsas-Teppanala5561022 920 €+13,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
54390Pulsa

Lappeenranta

Mediaanitulot
25 025 €
Väkiluku
122
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
85560Ainastalo

Nivala

Mediaanitulot
25 030 €
Väkiluku
436
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
37240Linnavuori

Nokia

Mediaanitulot
25 018 €
Väkiluku
690
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
10380Kaunislahti

Raasepori

Mediaanitulot
25 017 €
Väkiluku
115
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Lappeenranta|Muuttajalle

Lappeenrannan parhaat asuinalueet 2026

Lappeenrannan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

31. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Imatra: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle