Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kaavi

Kaupunki

Kaavi

Kaavi koostuu 5 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 2 523 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 20 636 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 13,0 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.

Väkiluku yhteensä
2 523
Mediaanitulot (ka.)
20 636 €
Neliöhinta (ka.)
650 €/m²
Keski-ikä (ka.)
56,0 v
Korkeakoulutetut (ka.)
13,0 %
Omistusasunnot (ka.)
89,0 %
Lapsiperheet (ka.)
10,3 %
Ladataan karttaa

Suurimmat alueet

73600Kaavi Keskus

Kaavi

1. suurin
Mediaanitulot
21 592 €
Väkiluku
1 792
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
73670Luikonlahti

Kaavi

2. suurin
Mediaanitulot
21 503 €
Väkiluku
389
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
73620Kortteinen-Rasilampi

Kaavi

3. suurin
Mediaanitulot
21 545 €
Väkiluku
195
Keski-ikä
58,0 v
Avaa alue →Vertaa
73640Sivakkavaara

Kaavi

4. suurin
Mediaanitulot
18 964 €
Väkiluku
82
Keski-ikä
60,0 v
Avaa alue →Vertaa
73645Niinivaara-Onnivaara

Kaavi

5. suurin
Mediaanitulot
19 577 €
Väkiluku
65
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa

Kaavi: vertaa alueita

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Alueet tulojen ja väestönkasvun mukaan

Mediaanitulot: Kaavi

Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan

Mediaanitulot: Kaavi
#AlueArvo
1.Kaavi Keskus7360021 592 €+22,5 %
2.Kortteinen-Rasilampi7362021 545 €+21,3 %
3.Luikonlahti7367021 503 €+20,0 %
4.Niinivaara-Onnivaara7364519 577 €+25,0 %
5.Sivakkavaara7364018 964 €+15,5 %

Väestönkasvu: Kaavi

Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana

Väestönkasvu: Kaavi
#AlueArvo
1.Sivakkavaara73640-3,5 %-3,5 %
2.Niinivaara-Onnivaara73645-9,7 %-9,7 %
3.Kaavi Keskus73600-10,3 %-10,3 %
4.Kortteinen-Rasilampi73620-11,0 %-11,0 %
5.Luikonlahti73670-14,5 %-14,5 %

Kaikki 5 postinumeroaluetta

Näytä kaikkiPiilota
73600Kaavi Keskus73620Kortteinen-Rasilampi73640Sivakkavaara73645Niinivaara-Onnivaara73670Luikonlahti

Usein kysytyt kysymykset: Kaavi

Kuinka monta asukasta kaupungissa Kaavi on?
Kaupungissa Kaavi asuu yhteensä 2 523 asukasta 5 postinumeroalueella. Väkiluku perustuu Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon.
Montako postinumeroaluetta on kaupungissa Kaavi?
5 postinumeroaluetta. Jokaisella alueella on oma sivu, jolla näet väkiluvun, tulot ja asumistiedot.
Mikä on tulotaso kaupungissa Kaavi?
Postinumeroalueiden mediaanitulojen keskiarvo on 20 636 €. Suurimmat mediaanitulot ovat alueella Kaavi Keskus: 21 592 €.
Paljonko asunnot maksavat kaupungissa Kaavi?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta kaupungissa Kaavi on noin 650 €/m². Luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä 1 alueesta, joilta Tilastokeskus julkaisee hinnan. Kallein alue: Kaavi Keskus (650 €/m²).
Mitkä ovat suurituloisimmat alueet kaupungissa Kaavi?
Kaavi Keskus (21 592 €), Kortteinen-Rasilampi (21 545 €), Luikonlahti (21 503 €). Koko lista on yllä.
Kasvaako väestö kaupungissa Kaavi?
Väkiluku on kasvanut viidessä vuodessa nopeimmin näillä alueilla: Sivakkavaara (-3,5 %), Niinivaara-Onnivaara (-9,7 %), Kaavi Keskus (-10,3 %). Postinumeroalueiden rajojen muutokset voivat vaikuttaa lukuihin.
Mitkä postinumeroalueet ovat kaupungissa Kaavi?
Kaupungissa Kaavi on 5 postinumeroaluetta. Kaikki alueet ovat yllä olevassa hakemistossa, ja jokaisella on oma sivu, jolla näet tarkemmat tilastot.

Jatka tästä

Kaikki kaupungitRankingitVertaa alueitaMuuttajalleAsuminen

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.