Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kaavi/73620
Vertaa

Kortteinen-Rasilampi

73620·Kaavi
12 × 17 km

Postinumeroalueella Kortteinen-Rasilampi (73620), Kaavi, asuu 195 asukasta. Mediaanitulot ovat 21 545 €, asukkaiden keski-ikä on 58,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 11,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 93,4 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 11,0 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 20,0 %. Alueen asunnoista 100,0 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 2/5 (Kaavi)Väkiluku: sija 3/5 (Kaavi)
Väkiluku
195-11,0 %(5v)
Mediaanitulot
21 545 €+21,3 %(5v)
Keski-ikä
58,0 v+4,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
11,1 %-1,1 %(5v)
Omistusasunnot
93,4 %
Vuokra: 5,7 %
Lapsiperheet
7,5 %
Yksinasuvat
39,6 %
Työttömyysaste
20,0 %+6,2 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,1 %
65 vuotta täyttäneet: 42,1 %

Tunnusluvut

Alueen Kortteinen-Rasilampi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku195-11,0 %
Mediaanitulot21 545 €+21,3 %
Keski-ikä58,0 v+4,0 %
Korkeakoulutetut11,1 %-1,1 %
Työttömyysaste20,0 %+6,2 %
Omistusasunnot93,4 %-
Lapsiperheet7,5 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus93,4 %
Vuokra5,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo100,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet7,5 %
Yksinasuvat39,6 %
Muut taloudet52,9 %

Usein kysytyt kysymykset: Kortteinen-Rasilampi

Mitkä ovat alueen Kortteinen-Rasilampi (73620) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 21 545 €. Muutos 5 vuodessa: +21,3 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kortteinen-Rasilampi (73620) on?
195 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -11,0 %.
Millaista asuminen alueella Kortteinen-Rasilampi on?
Kotitalouksista 93,4 % asuu omistusasunnossa ja 5,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 100,0 % pientaloissa.
Miten alue Kortteinen-Rasilampi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kaavi: 2 / 5. Korkeakoulutetut: 11,1 %, keski-ikä: 58,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·73730Losomäki (Kuopio)
  • ·73670Luikonlahti
  • ·73645Niinivaara-Onnivaara
  • ·73600Kaavi Keskus
  • ·83880Kajoo (Juuka)
  • ·73710Viitaniemi (Kuopio)
  • ·73640Sivakkavaara
  • ·71240Paakkila (Tuusniemi)
  • ·71200Tuusniemi Keskus (Tuusniemi)
  • ·73850Ala-Luosta-Riitasalo (Rautavaara)
  • ·83660Varislahti (Outokumpu)
  • ·73500Juankoski Keskus (Kuopio)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 602. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 083. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kaavi2. · 5 alueesta

Muut alueet: Kaavi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kaavi
#AlueArvo
1.Kaavi Keskus7360021 592 €+22,5 %
2.Luikonlahti7367021 503 €+20,0 %
3.Niinivaara-Onnivaara7364519 577 €+25,0 %
4.Sivakkavaara7364018 964 €+15,5 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
38860Suurimaa

Jämijärvi

Mediaanitulot
21 540 €
Väkiluku
154
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
81470Naarva

Ilomantsi

Mediaanitulot
21 538 €
Väkiluku
44
Keski-ikä
60,0 v
Avaa alue →Vertaa
82900Ilomantsi Keskus

Ilomantsi

Mediaanitulot
21 552 €
Väkiluku
3 170
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa
99910Kaamanen - Partakko

Inari

Mediaanitulot
21 538 €
Väkiluku
152
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Kaavi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle