Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kaavi/73645
Vertaa

Niinivaara-Onnivaara

73645·Kaavi
10 × 13 km

Postinumeroalueella Niinivaara-Onnivaara (73645), Kaavi, asuu 65 asukasta. Mediaanitulot ovat 19 577 €, asukkaiden keski-ikä on 56,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 7,0 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 94,4 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 9,7 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 25,0 %. Alueen asunnoista 98,0 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 4/5 (Kaavi)Väkiluku: sija 5/5 (Kaavi)
Väkiluku
65-9,7 %(5v)
Mediaanitulot
19 577 €+25,0 %(5v)
Keski-ikä
56,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
7,0 %+2,2 %(5v)
Omistusasunnot
94,4 %
Vuokra: 0,0 %
Lapsiperheet
8,3 %
Yksinasuvat
38,9 %
Työttömyysaste
21,1 %-5,0 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
0,0 %
65 vuotta täyttäneet: 41,5 %

Tunnusluvut

Alueen Niinivaara-Onnivaara tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku65-9,7 %
Mediaanitulot19 577 €+25,0 %
Keski-ikä56,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut7,0 %+2,2 %
Työttömyysaste21,1 %-5,0 %
Omistusasunnot94,4 %-
Lapsiperheet8,3 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus94,4 %
Vuokra0,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet8,3 %
Yksinasuvat38,9 %
Muut taloudet52,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Niinivaara-Onnivaara

Mitkä ovat alueen Niinivaara-Onnivaara (73645) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 19 577 €. Muutos 5 vuodessa: +25,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Niinivaara-Onnivaara (73645) on?
65 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -9,7 %.
Millaista asuminen alueella Niinivaara-Onnivaara on?
Kotitalouksista 94,4 % asuu omistusasunnossa ja 0,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,0 % pientaloissa.
Miten alue Niinivaara-Onnivaara vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kaavi: 4 / 5. Korkeakoulutetut: 7,0 %, keski-ikä: 56,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·73640Sivakkavaara
  • ·83880Kajoo (Juuka)
  • ·73620Kortteinen-Rasilampi
  • ·73670Luikonlahti
  • ·83830Hukkala (Polvijärvi)
  • ·83840Saarivaara (Polvijärvi)
  • ·73730Losomäki (Kuopio)
  • ·83500Outokumpu Keskus (Outokumpu)
  • ·83900Juuka Keskus (Juuka)
  • ·71240Paakkila (Tuusniemi)
  • ·83660Varislahti (Outokumpu)
  • ·83870Polvela-Timovaara (Juuka)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 837. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 758. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kaavi4. · 5 alueesta

Muut alueet: Kaavi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kaavi
#AlueArvo
1.Kaavi Keskus7360021 592 €+22,5 %
2.Kortteinen-Rasilampi7362021 545 €+21,3 %
3.Luikonlahti7367021 503 €+20,0 %
4.Sivakkavaara7364018 964 €+15,5 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
81360Sarvinki

Joensuu

Mediaanitulot
19 552 €
Väkiluku
87
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa
61730Yli-Valli

Kurikka

Mediaanitulot
19 536 €
Väkiluku
202
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
59510Maironiemi

Parikkala

Mediaanitulot
19 524 €
Väkiluku
309
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa
97665Pohjasperä

Ranua

Mediaanitulot
19 515 €
Väkiluku
147
Keski-ikä
59,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Kaavi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle