Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kitee

Kaupunki

Kitee

Kitee koostuu 13 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 9 399 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 22 453 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 20,7 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.

Väkiluku yhteensä
9 399
Mediaanitulot (ka.)
22 453 €
Neliöhinta (ka.)
498 €/m²
Keski-ikä (ka.)
55,1 v
Korkeakoulutetut (ka.)
20,7 %
Omistusasunnot (ka.)
87,3 %
Lapsiperheet (ka.)
12,2 %
Ladataan karttaa

Suurimmat alueet

82500Kitee Keskus

Kitee

1. suurin
Mediaanitulot
21 704 €
Väkiluku
5 541
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
59800Kesälahti Keskus

Kitee

2. suurin
Mediaanitulot
22 344 €
Väkiluku
1 390
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
82430Puhos-Leinovaara

Kitee

3. suurin
Mediaanitulot
21 569 €
Väkiluku
728
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
82380Tolosenmäki

Kitee

4. suurin
Mediaanitulot
23 166 €
Väkiluku
380
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa
82580Juurikka

Kitee

5. suurin
Mediaanitulot
21 623 €
Väkiluku
305
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
82510Kiteenlahti

Kitee

6. suurin
Mediaanitulot
24 872 €
Väkiluku
247
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa

Kitee: vertaa alueita

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Alueet tulojen ja väestönkasvun mukaan

Mediaanitulot: Kitee

Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan

Mediaanitulot: Kitee
#AlueArvo
1.Kiteenlahti8251024 872 €+19,2 %
2.Haarajärvi8239524 275 €+13,2 %
3.Hummovaara8246024 146 €+12,0 %
4.Purujärvi-Rajavaara5982023 467 €+11,4 %
5.Tolosenmäki8238023 166 €+14,8 %
6.Kesälahti Keskus5980022 344 €+19,3 %
7.Närsäkkälä8259022 271 €+27,0 %
8.Kitee Keskus8250021 704 €+16,2 %
9.Juurikka8258021 623 €+18,1 %
10.Puhos-Leinovaara8243021 569 €+18,1 %
11.Suurikylä5981021 118 €+4,6 %
12.Villala5835020 721 €+21,4 %
13.Heinoniemi8249020 614 €+17,4 %

Väestönkasvu: Kitee

Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana

Väestönkasvu: Kitee
#AlueArvo
1.Haarajärvi82395-0,7 %-0,7 %
2.Suurikylä59810-1,3 %-1,3 %
3.Kiteenlahti82510-2,8 %-2,8 %
4.Kesälahti Keskus59800-2,9 %-2,9 %
5.Hummovaara82460-4,0 %-4,0 %
6.Kitee Keskus82500-5,2 %-5,2 %
7.Juurikka82580-7,0 %-7,0 %
8.Purujärvi-Rajavaara59820-7,6 %-7,6 %
9.Heinoniemi82490-8,5 %-8,5 %
10.Puhos-Leinovaara82430-9,6 %-9,6 %
11.Tolosenmäki82380-10,4 %-10,4 %
12.Närsäkkälä82590-16,8 %-16,8 %
13.Villala58350-17,5 %-17,5 %

Kaikki 13 postinumeroaluetta

Näytä kaikkiPiilota
58350Villala59800Kesälahti Keskus59810Suurikylä59820Purujärvi-Rajavaara82380Tolosenmäki82395Haarajärvi82430Puhos-Leinovaara82460Hummovaara82490Heinoniemi82500Kitee Keskus82510Kiteenlahti82580Juurikka82590Närsäkkälä

Usein kysytyt kysymykset: Kitee

Kuinka monta asukasta kaupungissa Kitee on?
Kaupungissa Kitee asuu yhteensä 9 399 asukasta 13 postinumeroalueella. Väkiluku perustuu Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon.
Montako postinumeroaluetta on kaupungissa Kitee?
13 postinumeroaluetta. Jokaisella alueella on oma sivu, jolla näet väkiluvun, tulot ja asumistiedot.
Mikä on tulotaso kaupungissa Kitee?
Postinumeroalueiden mediaanitulojen keskiarvo on 22 453 €. Suurimmat mediaanitulot ovat alueella Kiteenlahti: 24 872 €.
Paljonko asunnot maksavat kaupungissa Kitee?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta kaupungissa Kitee on noin 498 €/m². Luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä 2 alueesta, joilta Tilastokeskus julkaisee hinnan. Kallein alue: Kitee Keskus (537 €/m²).
Mitkä ovat suurituloisimmat alueet kaupungissa Kitee?
Kiteenlahti (24 872 €), Haarajärvi (24 275 €), Hummovaara (24 146 €). Koko lista on yllä.
Kasvaako väestö kaupungissa Kitee?
Väkiluku on kasvanut viidessä vuodessa nopeimmin näillä alueilla: Haarajärvi (-0,7 %), Suurikylä (-1,3 %), Kiteenlahti (-2,8 %). Postinumeroalueiden rajojen muutokset voivat vaikuttaa lukuihin.
Mitkä postinumeroalueet ovat kaupungissa Kitee?
Kaupungissa Kitee on 13 postinumeroaluetta. Kaikki alueet ovat yllä olevassa hakemistossa, ja jokaisella on oma sivu, jolla näet tarkemmat tilastot.

Jatka tästä

Kaikki kaupungitRankingitVertaa alueitaMuuttajalleAsuminen

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.