Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kitee/82430
Vertaa

Puhos-Leinovaara

82430·Kitee
22 × 26 km

Postinumeroalueella Puhos-Leinovaara (82430), Kitee, asuu 728 asukasta. Mediaanitulot ovat 21 569 €, asukkaiden keski-ikä on 55,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 23,3 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 86,1 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 9,6 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 18,1 %. Alueen asunnoista 17,4 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 10/13 (Kitee)Väkiluku: sija 3/13 (Kitee)
Väkiluku
728-9,6 %(5v)
Mediaanitulot
21 569 €+18,1 %(5v)
Keski-ikä
55,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
23,3 %+3,8 %(5v)
Omistusasunnot
86,1 %
Vuokra: 11,5 %
Lapsiperheet
13,1 %
Yksinasuvat
39,0 %
Työttömyysaste
18,7 %+1,8 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,4 %
65 vuotta täyttäneet: 42,4 %

Tunnusluvut

Alueen Puhos-Leinovaara tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku728-9,6 %
Mediaanitulot21 569 €+18,1 %
Keski-ikä55,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut23,3 %+3,8 %
Työttömyysaste18,7 %+1,8 %
Omistusasunnot86,1 %-
Lapsiperheet13,1 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus86,1 %
Vuokra11,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo17,4 %
Pientalo80,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet13,1 %
Yksinasuvat39,0 %
Muut taloudet47,9 %

Usein kysytyt kysymykset: Puhos-Leinovaara

Mitkä ovat alueen Puhos-Leinovaara (82430) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 21 569 €. Muutos 5 vuodessa: +18,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Puhos-Leinovaara (82430) on?
728 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -9,6 %.
Millaista asuminen alueella Puhos-Leinovaara on?
Kotitalouksista 86,1 % asuu omistusasunnossa ja 11,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 17,4 % on kerrostaloissa ja 80,0 % pientaloissa.
Miten alue Puhos-Leinovaara vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kitee: 10 / 13. Korkeakoulutetut: 23,3 %, keski-ikä: 55,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·82460Hummovaara
  • ·59800Kesälahti Keskus
  • ·82335Rasivaara (Rääkkylä)
  • ·82380Tolosenmäki
  • ·59810Suurikylä
  • ·82580Juurikka
  • ·58350Villala
  • ·59820Purujärvi-Rajavaara
  • ·82290Nieminen (Rääkkylä)
  • ·59710Kummunkylä (Parikkala)
  • ·82500Kitee Keskus
  • ·82300Rääkkylä Keskus (Rääkkylä)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 595. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 243. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kitee10. · 13 alueesta

Muut alueet: Kitee

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kitee
#AlueArvo
1.Kiteenlahti8251024 872 €+19,2 %
2.Haarajärvi8239524 275 €+13,2 %
3.Hummovaara8246024 146 €+12,0 %
4.Purujärvi-Rajavaara5982023 467 €+11,4 %
5.Tolosenmäki8238023 166 €+14,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
17800Kuhmoinen Keskus

Kuhmoinen

Mediaanitulot
21 569 €
Väkiluku
1 548
Keski-ikä
58,0 v
Avaa alue →Vertaa
27740Voitoinen

Säkylä

Mediaanitulot
21 572 €
Väkiluku
153
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
39930Karvia Keskus

Karvia

Mediaanitulot
21 566 €
Väkiluku
1 000
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
89210Puokiovaara

Puolanka

Mediaanitulot
21 566 €
Väkiluku
64
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Kitee: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle