Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kitee/59820
Vertaa

Purujärvi-Rajavaara

59820·Kitee
10 × 14 km

Postinumeroalueella Purujärvi-Rajavaara (59820), Kitee, asuu 133 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 467 €, asukkaiden keski-ikä on 58,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 16,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 94,4 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 7,6 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 3,4 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 98,9 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 4/13 (Kitee)Väkiluku: sija 9/13 (Kitee)
Väkiluku
133-7,6 %(5v)
Mediaanitulot
23 467 €+11,4 %(5v)
Keski-ikä
58,0 v+5,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
16,5 %+0,4 %(5v)
Omistusasunnot
94,4 %
Vuokra: 2,8 %
Lapsiperheet
4,2 %
Yksinasuvat
37,5 %
Työttömyysaste
17,9 %+3,4 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,0 %
65 vuotta täyttäneet: 45,1 %

Tunnusluvut

Alueen Purujärvi-Rajavaara tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku133-7,6 %
Mediaanitulot23 467 €+11,4 %
Keski-ikä58,0 v+5,0 %
Korkeakoulutetut16,5 %+0,4 %
Työttömyysaste17,9 %+3,4 %
Omistusasunnot94,4 %-
Lapsiperheet4,2 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus94,4 %
Vuokra2,8 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,9 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet4,2 %
Yksinasuvat37,5 %
Muut taloudet58,3 %

Usein kysytyt kysymykset: Purujärvi-Rajavaara

Mitkä ovat alueen Purujärvi-Rajavaara (59820) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 467 €. Muutos 5 vuodessa: +11,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Purujärvi-Rajavaara (59820) on?
133 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -7,6 %.
Millaista asuminen alueella Purujärvi-Rajavaara on?
Kotitalouksista 94,4 % asuu omistusasunnossa ja 2,8 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,9 % pientaloissa.
Miten alue Purujärvi-Rajavaara vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kitee: 4 / 13. Korkeakoulutetut: 16,5 %, keski-ikä: 58,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·59710Kummunkylä (Parikkala)
  • ·59810Suurikylä
  • ·59610Tarnala (Parikkala)
  • ·59510Maironiemi (Parikkala)
  • ·59800Kesälahti Keskus
  • ·58520Hiukkajoki (Savonlinna)
  • ·59530Mikkolanniemi (Parikkala)
  • ·59720Niukkala (Parikkala)
  • ·59520Saari (Parikkala)
  • ·59410Kirjavala (Parikkala)
  • ·59320Haapaoja (Parikkala)
  • ·82430Puhos-Leinovaara

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 078. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 366. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kitee4. · 13 alueesta

Muut alueet: Kitee

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kitee
#AlueArvo
1.Kiteenlahti8251024 872 €+19,2 %
2.Haarajärvi8239524 275 €+13,2 %
3.Hummovaara8246024 146 €+12,0 %
4.Tolosenmäki8238023 166 €+14,8 %
5.Kesälahti Keskus5980022 344 €+19,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
70600Niirala-Huuhanmäki

Kuopio

Mediaanitulot
23 467 €
Väkiluku
3 372
Keski-ikä
40,0 v
Avaa alue →Vertaa
43270Kalmari

Saarijärvi

Mediaanitulot
23 468 €
Väkiluku
402
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
67100Kokkola Keskus

Kokkola

Mediaanitulot
23 468 €
Väkiluku
10 755
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
43960Saarensalmi

Kinnula

Mediaanitulot
23 475 €
Väkiluku
55
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Kitee: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle