Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kiuruvesi

Kaupunki

Kiuruvesi

Kiuruvesi koostuu 12 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 7 272 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 21 811 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 17,6 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.

Väkiluku yhteensä
7 272
Mediaanitulot (ka.)
21 811 €
Neliöhinta (ka.)
525 €/m²
Keski-ikä (ka.)
48,1 v
Korkeakoulutetut (ka.)
17,6 %
Omistusasunnot (ka.)
74,9 %
Lapsiperheet (ka.)
16,1 %
Ladataan karttaa

Suurimmat alueet

74700Kiuruvesi Keskus

Kiuruvesi

1. suurin
Mediaanitulot
22 472 €
Väkiluku
5 415
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
74680Myllyniemi

Kiuruvesi

2. suurin
Mediaanitulot
24 837 €
Väkiluku
362
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
74740Aittojärvi

Kiuruvesi

3. suurin
Mediaanitulot
24 706 €
Väkiluku
244
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
74840Koppeloharju

Kiuruvesi

4. suurin
Mediaanitulot
23 585 €
Väkiluku
241
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
74720Niemiskylä

Kiuruvesi

5. suurin
Mediaanitulot
23 409 €
Väkiluku
189
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
74630Heinäkylä

Kiuruvesi

6. suurin
Mediaanitulot
24 677 €
Väkiluku
188
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa

Kiuruvesi: vertaa alueita

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Alueet tulojen ja väestönkasvun mukaan

Mediaanitulot: Kiuruvesi

Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan

Mediaanitulot: Kiuruvesi
#AlueArvo
1.Remeskylä-Tihilänkangas7494025 321 €+18,0 %
2.Honkaranta7461025 131 €+7,4 %
3.Myllyniemi7468024 837 €+21,6 %
4.Aittojärvi7474024 706 €+23,9 %
5.Heinäkylä7463024 677 €+32,4 %
6.Rapakkojoki7467023 631 €+10,3 %
7.Koppeloharju7484023 585 €+23,0 %
8.Niemiskylä7472023 409 €+13,7 %
9.Kalliokylä7477022 556 €+23,8 %
10.Kiuruvesi Keskus7470022 472 €+20,8 %
11.Sulkavanjärvi7464021 404 €+25,4 %
12.Tihilänkangas749800 €

Väestönkasvu: Kiuruvesi

Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana

Väestönkasvu: Kiuruvesi
#AlueArvo
1.Rapakkojoki74670-2,5 %-2,5 %
2.Remeskylä-Tihilänkangas74940-3,1 %-3,1 %
3.Kalliokylä74770-3,2 %-3,2 %
4.Heinäkylä74630-4,1 %-4,1 %
5.Sulkavanjärvi74640-6,0 %-6,0 %
6.Myllyniemi74680-7,7 %-7,7 %
7.Kiuruvesi Keskus74700-8,0 %-8,0 %
8.Tihilänkangas74980-8,1 %-8,1 %
9.Niemiskylä74720-10,0 %-10,0 %
10.Koppeloharju74840-11,4 %-11,4 %
11.Aittojärvi74740-15,6 %-15,6 %
12.Honkaranta74610-16,5 %-16,5 %

Kaikki 12 postinumeroaluetta

Näytä kaikkiPiilota
74610Honkaranta74630Heinäkylä74640Sulkavanjärvi74670Rapakkojoki74680Myllyniemi74700Kiuruvesi Keskus74720Niemiskylä74740Aittojärvi74770Kalliokylä74840Koppeloharju74940Remeskylä-Tihilänkangas74980Tihilänkangas

Usein kysytyt kysymykset: Kiuruvesi

Kuinka monta asukasta kaupungissa Kiuruvesi on?
Kaupungissa Kiuruvesi asuu yhteensä 7 272 asukasta 12 postinumeroalueella. Väkiluku perustuu Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon.
Montako postinumeroaluetta on kaupungissa Kiuruvesi?
12 postinumeroaluetta. Jokaisella alueella on oma sivu, jolla näet väkiluvun, tulot ja asumistiedot.
Mikä on tulotaso kaupungissa Kiuruvesi?
Postinumeroalueiden mediaanitulojen keskiarvo on 21 811 €. Suurimmat mediaanitulot ovat alueella Remeskylä-Tihilänkangas: 25 321 €.
Paljonko asunnot maksavat kaupungissa Kiuruvesi?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta kaupungissa Kiuruvesi on noin 525 €/m². Luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä 1 alueesta, joilta Tilastokeskus julkaisee hinnan. Kallein alue: Kiuruvesi Keskus (525 €/m²).
Mitkä ovat suurituloisimmat alueet kaupungissa Kiuruvesi?
Remeskylä-Tihilänkangas (25 321 €), Honkaranta (25 131 €), Myllyniemi (24 837 €). Koko lista on yllä.
Kasvaako väestö kaupungissa Kiuruvesi?
Väkiluku on kasvanut viidessä vuodessa nopeimmin näillä alueilla: Rapakkojoki (-2,5 %), Remeskylä-Tihilänkangas (-3,1 %), Kalliokylä (-3,2 %). Postinumeroalueiden rajojen muutokset voivat vaikuttaa lukuihin.
Mitkä postinumeroalueet ovat kaupungissa Kiuruvesi?
Kaupungissa Kiuruvesi on 12 postinumeroaluetta. Kaikki alueet ovat yllä olevassa hakemistossa, ja jokaisella on oma sivu, jolla näet tarkemmat tilastot.

Jatka tästä

Kaikki kaupungitRankingitVertaa alueitaMuuttajalleAsuminen

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.