Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kiuruvesi/74720
Vertaa

Niemiskylä

74720·Kiuruvesi
5,2 × 8,9 km

Postinumeroalueella Niemiskylä (74720), Kiuruvesi, asuu 189 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 409 €, asukkaiden keski-ikä on 47,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 22,3 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 85,9 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 10,0 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 13,7 %. Alueen asunnoista 98,1 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 8/12 (Kiuruvesi)Väkiluku: sija 5/12 (Kiuruvesi)
Väkiluku
189-10,0 %(5v)
Mediaanitulot
23 409 €+13,7 %(5v)
Keski-ikä
47,0 v+4,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
22,3 %+2,9 %(5v)
Omistusasunnot
85,9 %
Vuokra: 10,6 %
Lapsiperheet
25,9 %
Yksinasuvat
32,9 %
Työttömyysaste
8,2 %-2,2 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
3,2 %
65 vuotta täyttäneet: 28,6 %

Tunnusluvut

Alueen Niemiskylä tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku189-10,0 %
Mediaanitulot23 409 €+13,7 %
Keski-ikä47,0 v+4,0 %
Korkeakoulutetut22,3 %+2,9 %
Työttömyysaste8,2 %-2,2 %
Omistusasunnot85,9 %-
Lapsiperheet25,9 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus85,9 %
Vuokra10,6 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,1 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet25,9 %
Yksinasuvat32,9 %
Muut taloudet41,2 %

Usein kysytyt kysymykset: Niemiskylä

Mitkä ovat alueen Niemiskylä (74720) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 409 €. Muutos 5 vuodessa: +13,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Niemiskylä (74720) on?
189 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -10,0 %.
Millaista asuminen alueella Niemiskylä on?
Kotitalouksista 85,9 % asuu omistusasunnossa ja 10,6 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,1 % pientaloissa.
Miten alue Niemiskylä vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kiuruvesi: 8 / 12. Korkeakoulutetut: 22,3 %, keski-ikä: 47,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·74670Rapakkojoki
  • ·74770Kalliokylä
  • ·74680Myllyniemi
  • ·74740Aittojärvi
  • ·74940Remeskylä-Tihilänkangas
  • ·74630Heinäkylä
  • ·74700Kiuruvesi Keskus
  • ·72740Laukkala (Pielavesi)
  • ·74980Tihilänkangas
  • ·74610Honkaranta
  • ·74840Koppeloharju
  • ·72710Vaaraslahti (Pielavesi)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 100. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 113. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kiuruvesi8. · 12 alueesta

Muut alueet: Kiuruvesi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kiuruvesi
#AlueArvo
1.Remeskylä-Tihilänkangas7494025 321 €+18,0 %
2.Honkaranta7461025 131 €+7,4 %
3.Myllyniemi7468024 837 €+21,6 %
4.Aittojärvi7474024 706 €+23,9 %
5.Heinäkylä7463024 677 €+32,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
39980Sara

Karvia

Mediaanitulot
23 411 €
Väkiluku
139
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
62175Ylikylä-Mäenpää

Lapua

Mediaanitulot
23 413 €
Väkiluku
108
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
38920Vatajankoski

Kankaanpää

Mediaanitulot
23 420 €
Väkiluku
181
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
44880Muurasjärvi

Pihtipudas

Mediaanitulot
23 398 €
Väkiluku
530
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Kiuruvesi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle