95900Kolari Keskus
Kolari
- Mediaanitulot
- 24 964 €
- Väkiluku
- 1 673
- Keski-ikä
- 50,0 v
Kaupunki
Kolari koostuu 11 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 3 679 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 22 525 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 21,7 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.
Kolari
Kolari
Kolari
Kolari
Kolari
Kolari
Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.
Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan
| # | Alue | Arvo |
|---|---|---|
| 1. | Ylläsjärvi95980 | 31 199 €+29,1 % |
| 2. | Äkäslompolo95970 | 26 931 €+11,6 % |
| 3. | Kurtakko95990 | 26 732 €+14,9 % |
| 4. | Saaripudas95920 | 26 554 €+18,5 % |
| 5. | Äkäsjoensuu95930 | 25 496 €+23,5 % |
| 6. | Kolari Keskus95900 | 24 964 €+17,8 % |
| 7. | Vaattojärvi95830 | 22 529 €+14,8 % |
| 8. | Sieppijärvi - Taapajärvi95800 | 22 366 €+17,1 % |
| 9. | Ruokojärvi95850 | 21 791 €+38,0 % |
| 10. | Venejärvenkylä95840 | 19 214 €+18,6 % |
| 11. | Pasmajärvi95860 | 0 € |
Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana
| # | Alue | Arvo |
|---|---|---|
| 1. | Äkäslompolo95970 | +26,0 %+26,0 % |
| 2. | Ylläsjärvi95980 | +8,1 %+8,1 % |
| 3. | Pasmajärvi95860 | +3,3 %+3,3 % |
| 4. | Kurtakko95990 | +1,5 %+1,5 % |
| 5. | Äkäsjoensuu95930 | +0,8 %+0,8 % |
| 6. | Ruokojärvi95850 | 0,0 % |
| 7. | Kolari Keskus95900 | -3,2 %-3,2 % |
| 8. | Sieppijärvi - Taapajärvi95800 | -8,9 %-8,9 % |
| 9. | Saaripudas95920 | -9,6 %-9,6 % |
| 10. | Vaattojärvi95830 | -13,6 %-13,6 % |
| 11. | Venejärvenkylä95840 | -23,2 %-23,2 % |
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.
Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.