Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kolari/95830
Vertaa

Vaattojärvi

95830·Kolari
15 × 13 km

Postinumeroalueella Vaattojärvi (95830), Kolari, asuu 153 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 529 €, asukkaiden keski-ikä on 50,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 11,8 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 89,0 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 13,6 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 14,8 %. Alueen asunnoista 97,8 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 7/11 (Kolari)Väkiluku: sija 5/11 (Kolari)
Väkiluku
153-13,6 %(5v)
Mediaanitulot
22 529 €+14,8 %(5v)
Keski-ikä
50,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
11,8 %+1,2 %(5v)
Omistusasunnot
89,0 %
Vuokra: 4,1 %
Lapsiperheet
12,3 %
Yksinasuvat
41,1 %
Työttömyysaste
11,1 %-1,2 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,8 %
65 vuotta täyttäneet: 30,1 %

Tunnusluvut

Alueen Vaattojärvi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku153-13,6 %
Mediaanitulot22 529 €+14,8 %
Keski-ikä50,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut11,8 %+1,2 %
Työttömyysaste11,1 %-1,2 %
Omistusasunnot89,0 %-
Lapsiperheet12,3 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus89,0 %
Vuokra4,1 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo97,8 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet12,3 %
Yksinasuvat41,1 %
Muut taloudet46,6 %

Usein kysytyt kysymykset: Vaattojärvi

Mitkä ovat alueen Vaattojärvi (95830) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 529 €. Muutos 5 vuodessa: +14,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Vaattojärvi (95830) on?
153 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -13,6 %.
Millaista asuminen alueella Vaattojärvi on?
Kotitalouksista 89,0 % asuu omistusasunnossa ja 4,1 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 97,8 % pientaloissa.
Miten alue Vaattojärvi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kolari: 7 / 11. Korkeakoulutetut: 11,8 %, keski-ikä: 50,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·95840Venejärvenkylä
  • ·95990Kurtakko
  • ·95860Pasmajärvi
  • ·95750Orajärvi (Pello)
  • ·95900Kolari Keskus
  • ·95850Ruokojärvi
  • ·95980Ylläsjärvi
  • ·95710Naamijoki (Pello)
  • ·99120Kallo (Kittilä)
  • ·95970Äkäslompolo
  • ·95720Jarhoinen (Pello)
  • ·95760Konttajärvi (Pello)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 352. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 251. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kolari7. · 11 alueesta

Muut alueet: Kolari

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kolari
#AlueArvo
1.Ylläsjärvi9598031 199 €+29,1 %
2.Äkäslompolo9597026 931 €+11,6 %
3.Kurtakko9599026 732 €+14,9 %
4.Saaripudas9592026 554 €+18,5 %
5.Äkäsjoensuu9593025 496 €+23,5 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
63410Rantatöysä

Alavus

Mediaanitulot
22 532 €
Väkiluku
386
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
55120Mansikkala-Tuulikallio

Imatra

Mediaanitulot
22 534 €
Väkiluku
3 057
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
38950Honkajoki Keskus

Kankaanpää

Mediaanitulot
22 537 €
Väkiluku
1 207
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
36930Kyynärö

Pälkäne

Mediaanitulot
22 541 €
Väkiluku
154
Keski-ikä
60,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Kolari: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle