Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kolari/95980
Vertaa

Ylläsjärvi

95980·Kolari
5,5 × 10 km

Postinumeroalueella Ylläsjärvi (95980), Kolari, asuu 293 asukasta. Mediaanitulot ovat 31 199 €, asukkaiden keski-ikä on 37,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 47,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 78,2 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 29,1 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on noussut 5,8 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 97,1 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 1/11 (Kolari)Väkiluku: sija 4/11 (Kolari)
Väkiluku
293+8,1 %(5v)
Mediaanitulot
31 199 €+29,1 %(5v)
Keski-ikä
37,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
47,1 %+5,8 %(5v)
Omistusasunnot
78,2 %
Vuokra: 20,2 %
Lapsiperheet
39,5 %
Yksinasuvat
32,8 %
Työttömyysaste
3,0 %+1,1 %(5v)
Talouden keskikoko
2,5 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,5 %
65 vuotta täyttäneet: 11,9 %

Tunnusluvut

Alueen Ylläsjärvi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku293+8,1 %
Mediaanitulot31 199 €+29,1 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 963 €/m²-
Keski-ikä37,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut47,1 %+5,8 %
Työttömyysaste3,0 %+1,1 %
Omistusasunnot78,2 %-
Lapsiperheet39,5 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2021, 15 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus78,2 %
Vuokra20,2 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo1,5 %
Pientalo97,1 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet39,5 %
Yksinasuvat32,8 %
Muut taloudet27,7 %

Usein kysytyt kysymykset: Ylläsjärvi

Mitkä ovat alueen Ylläsjärvi (95980) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 31 199 €. Muutos 5 vuodessa: +29,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Ylläsjärvi (95980) on?
293 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +8,1 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Ylläsjärvi (95980)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 963 €/m² (2021). Luku perustuu 15 toteutuneeseen kauppaan. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Ylläsjärvi on?
Kotitalouksista 78,2 % asuu omistusasunnossa ja 20,2 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 1,5 % on kerrostaloissa ja 97,1 % pientaloissa.
Miten alue Ylläsjärvi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kolari: 1 / 11. Korkeakoulutetut: 47,1 %, keski-ikä: 37,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·95990Kurtakko
  • ·95970Äkäslompolo
  • ·99120Kallo (Kittilä)
  • ·95840Venejärvenkylä
  • ·95830Vaattojärvi
  • ·95900Kolari Keskus
  • ·95850Ruokojärvi
  • ·99135Rauhala (Kittilä)
  • ·99130Sirkka - Rauhala (Kittilä)
  • ·95860Pasmajärvi
  • ·95920Saaripudas
  • ·95940Tapojärvi (Muonio)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet184. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 753. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kolari1. · 11 alueesta

Muut alueet: Kolari

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kolari
#AlueArvo
1.Äkäslompolo9597026 931 €+11,6 %
2.Kurtakko9599026 732 €+14,9 %
3.Saaripudas9592026 554 €+18,5 %
4.Äkäsjoensuu9593025 496 €+23,5 %
5.Kolari Keskus9590024 964 €+17,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
48310Mussalo

Kotka

Mediaanitulot
31 200 €
Väkiluku
4 313
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
00580Kalasatama - Kyläsaari

Helsinki

Mediaanitulot
31 202 €
Väkiluku
8 148
Keski-ikä
36,0 v
Avaa alue →Vertaa
00270Pohjois-Meilahti

Helsinki

Mediaanitulot
31 224 €
Väkiluku
7 220
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
01730Vantaanpuisto

Vantaa

Mediaanitulot
31 172 €
Väkiluku
2 636
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Kolari: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle