Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Rantasalmi

Kaupunki

Rantasalmi

Rantasalmi koostuu 6 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 3 129 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 22 932 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 22,9 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.

Väkiluku yhteensä
3 129
Mediaanitulot (ka.)
22 932 €
Neliöhinta (ka.)
556 €/m²
Keski-ikä (ka.)
51,2 v
Korkeakoulutetut (ka.)
22,9 %
Omistusasunnot (ka.)
84,9 %
Lapsiperheet (ka.)
16,6 %
Ladataan karttaa

Suurimmat alueet

58900Rantasalmi Keskus

Rantasalmi

1. suurin
Mediaanitulot
22 350 €
Väkiluku
2 110
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
58920Kolkontaipale

Rantasalmi

2. suurin
Mediaanitulot
23 642 €
Väkiluku
301
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
58830Parkumäki

Rantasalmi

3. suurin
Mediaanitulot
25 430 €
Väkiluku
259
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
58940Tuusmäki

Rantasalmi

4. suurin
Mediaanitulot
22 573 €
Väkiluku
200
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
58910Rantasalmi Asemanseutu

Rantasalmi

5. suurin
Mediaanitulot
20 885 €
Väkiluku
170
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
58850Hiltula

Rantasalmi

6. suurin
Mediaanitulot
22 710 €
Väkiluku
89
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa

Rantasalmi: vertaa alueita

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Alueet tulojen ja väestönkasvun mukaan

Mediaanitulot: Rantasalmi

Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan

Mediaanitulot: Rantasalmi
#AlueArvo
1.Parkumäki5883025 430 €+35,5 %
2.Kolkontaipale5892023 642 €+21,3 %
3.Hiltula5885022 710 €+6,2 %
4.Tuusmäki5894022 573 €+6,4 %
5.Rantasalmi Keskus5890022 350 €+23,3 %
6.Rantasalmi Asemanseutu5891020 885 €+21,1 %

Väestönkasvu: Rantasalmi

Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana

Väestönkasvu: Rantasalmi
#AlueArvo
1.Kolkontaipale58920-1,6 %-1,6 %
2.Rantasalmi Keskus58900-5,5 %-5,5 %
3.Parkumäki58830-7,5 %-7,5 %
4.Rantasalmi Asemanseutu58910-7,6 %-7,6 %
5.Hiltula58850-11,0 %-11,0 %
6.Tuusmäki58940-11,1 %-11,1 %

Kaikki 6 postinumeroaluetta

Näytä kaikkiPiilota
58830Parkumäki58850Hiltula58900Rantasalmi Keskus58910Rantasalmi Asemanseutu58920Kolkontaipale58940Tuusmäki

Usein kysytyt kysymykset: Rantasalmi

Kuinka monta asukasta kaupungissa Rantasalmi on?
Kaupungissa Rantasalmi asuu yhteensä 3 129 asukasta 6 postinumeroalueella. Väkiluku perustuu Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon.
Montako postinumeroaluetta on kaupungissa Rantasalmi?
6 postinumeroaluetta. Jokaisella alueella on oma sivu, jolla näet väkiluvun, tulot ja asumistiedot.
Mikä on tulotaso kaupungissa Rantasalmi?
Postinumeroalueiden mediaanitulojen keskiarvo on 22 932 €. Suurimmat mediaanitulot ovat alueella Parkumäki: 25 430 €.
Paljonko asunnot maksavat kaupungissa Rantasalmi?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta kaupungissa Rantasalmi on noin 556 €/m². Luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä 1 alueesta, joilta Tilastokeskus julkaisee hinnan. Kallein alue: Rantasalmi Keskus (556 €/m²).
Mitkä ovat suurituloisimmat alueet kaupungissa Rantasalmi?
Parkumäki (25 430 €), Kolkontaipale (23 642 €), Hiltula (22 710 €). Koko lista on yllä.
Kasvaako väestö kaupungissa Rantasalmi?
Väkiluku on kasvanut viidessä vuodessa nopeimmin näillä alueilla: Kolkontaipale (-1,6 %), Rantasalmi Keskus (-5,5 %), Parkumäki (-7,5 %). Postinumeroalueiden rajojen muutokset voivat vaikuttaa lukuihin.
Mitkä postinumeroalueet ovat kaupungissa Rantasalmi?
Kaupungissa Rantasalmi on 6 postinumeroaluetta. Kaikki alueet ovat yllä olevassa hakemistossa, ja jokaisella on oma sivu, jolla näet tarkemmat tilastot.

Oppaat: Rantasalmi

Kaikki oppaat →

Aluevalintaan Etelä-Savossa: Savonlinnan parhaat asuinalueet.

Savonlinna|Muuttajalle

Savonlinnan parhaat asuinalueet 2026

Savonlinnan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

25. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kaikki kaupungitRankingitVertaa alueitaMuuttajalleAsuminen

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.