Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Rantasalmi/58920
Vertaa

Kolkontaipale

58920·Rantasalmi
21 × 21 km

Postinumeroalueella Kolkontaipale (58920), Rantasalmi, asuu 301 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 642 €, asukkaiden keski-ikä on 53,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 26,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 91,3 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 21,3 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on kasvanut 4,1 prosenttiyksikköä. Väkiluku on pienentynyt 1,6 % viidessä vuodessa.

Mediaanitulot: sija 2/6 (Rantasalmi)Väkiluku: sija 2/6 (Rantasalmi)
Väkiluku
301-1,6 %(5v)
Mediaanitulot
23 642 €+21,3 %(5v)
Keski-ikä
53,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
26,4 %+4,1 %(5v)
Omistusasunnot
91,3 %
Vuokra: 6,0 %
Lapsiperheet
14,1 %
Yksinasuvat
35,6 %
Työttömyysaste
10,6 %0,0 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
4,3 %
65 vuotta täyttäneet: 33,2 %

Tunnusluvut

Alueen Kolkontaipale tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku301-1,6 %
Mediaanitulot23 642 €+21,3 %
Keski-ikä53,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut26,4 %+4,1 %
Työttömyysaste10,6 %0,0 %
Omistusasunnot91,3 %-
Lapsiperheet14,1 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus91,3 %
Vuokra6,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo97,3 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet14,1 %
Yksinasuvat35,6 %
Muut taloudet50,3 %

Usein kysytyt kysymykset: Kolkontaipale

Mitkä ovat alueen Kolkontaipale (58920) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 642 €. Muutos 5 vuodessa: +21,3 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kolkontaipale (58920) on?
301 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -1,6 %.
Millaista asuminen alueella Kolkontaipale on?
Kotitalouksista 91,3 % asuu omistusasunnossa ja 6,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 97,3 % pientaloissa.
Miten alue Kolkontaipale vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Rantasalmi: 2 / 6. Korkeakoulutetut: 26,4 %, keski-ikä: 53,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·58940Tuusmäki
  • ·79660Kerisalo (Joroinen)
  • ·51940Härkälä (Juva)
  • ·51930Paatela (Juva)
  • ·78710Akonlahti (Varkaus)
  • ·58910Rantasalmi Asemanseutu
  • ·58900Rantasalmi Keskus
  • ·78610Kurola (Varkaus)
  • ·79600Joroinen Keskus (Joroinen)
  • ·51900Juva Keskus (Juva)
  • ·78500Pitkälänniemi-Könönpelto (Varkaus)
  • ·78200Varkaus Keskus (Varkaus)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 012. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 728. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Rantasalmi2. · 6 alueesta

Muut alueet: Rantasalmi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Rantasalmi
#AlueArvo
1.Parkumäki5883025 430 €+35,5 %
2.Hiltula5885022 710 €+6,2 %
3.Tuusmäki5894022 573 €+6,4 %
4.Rantasalmi Keskus5890022 350 €+23,3 %
5.Rantasalmi Asemanseutu5891020 885 €+21,1 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
32910Kauvatsa Asemanseutu

Kokemäki

Mediaanitulot
23 642 €
Väkiluku
259
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
38740Hapuoja

Kankaanpää

Mediaanitulot
23 641 €
Väkiluku
402
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
62800Vimpeli Keskus

Vimpeli

Mediaanitulot
23 640 €
Väkiluku
2 023
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
10440Bollsta

Raasepori

Mediaanitulot
23 639 €
Väkiluku
329
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Savonlinna|Muuttajalle

Savonlinnan parhaat asuinalueet 2026

Savonlinnan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

25. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Rantasalmi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle