Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Rantasalmi/58910
Vertaa

Rantasalmi Asemanseutu

58910·Rantasalmi
8,1 × 9,2 km

Postinumeroalueella Rantasalmi Asemanseutu (58910), Rantasalmi, asuu 170 asukasta. Mediaanitulot ovat 20 885 €, asukkaiden keski-ikä on 49,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 19,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 81,0 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 21,1 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on noussut 4,4 prosenttiyksikköä. Väkiluku on pienentynyt 7,6 % viidessä vuodessa.

Mediaanitulot: sija 6/6 (Rantasalmi)Väkiluku: sija 5/6 (Rantasalmi)
Väkiluku
170-7,6 %(5v)
Mediaanitulot
20 885 €+21,1 %(5v)
Keski-ikä
49,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
19,6 %+4,4 %(5v)
Omistusasunnot
81,0 %
Vuokra: 16,7 %
Lapsiperheet
19,0 %
Yksinasuvat
44,0 %
Työttömyysaste
13,9 %-10,0 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,9 %
65 vuotta täyttäneet: 32,4 %

Tunnusluvut

Alueen Rantasalmi Asemanseutu tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku170-7,6 %
Mediaanitulot20 885 €+21,1 %
Keski-ikä49,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut19,6 %+4,4 %
Työttömyysaste13,9 %-10,0 %
Omistusasunnot81,0 %-
Lapsiperheet19,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus81,0 %
Vuokra16,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,2 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet19,0 %
Yksinasuvat44,0 %
Muut taloudet37,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Rantasalmi Asemanseutu

Mitkä ovat alueen Rantasalmi Asemanseutu (58910) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 20 885 €. Muutos 5 vuodessa: +21,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Rantasalmi Asemanseutu (58910) on?
170 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -7,6 %.
Millaista asuminen alueella Rantasalmi Asemanseutu on?
Kotitalouksista 81,0 % asuu omistusasunnossa ja 16,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,2 % pientaloissa.
Miten alue Rantasalmi Asemanseutu vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Rantasalmi: 6 / 6. Korkeakoulutetut: 19,6 %, keski-ikä: 49,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·58900Rantasalmi Keskus
  • ·58850Hiltula
  • ·51940Härkälä (Juva)
  • ·58700Sulkava Keskus (Sulkava)
  • ·58920Kolkontaipale
  • ·58830Parkumäki
  • ·58940Tuusmäki
  • ·58140Ahvensalmi (Savonlinna)
  • ·51930Paatela (Juva)
  • ·79480Kangaslampi Keskus (Varkaus)
  • ·58130Oravi (Savonlinna)
  • ·58770Pihlajalahti (Savonlinna)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 709. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 181. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Rantasalmi6. · 6 alueesta

Muut alueet: Rantasalmi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Rantasalmi
#AlueArvo
1.Parkumäki5883025 430 €+35,5 %
2.Kolkontaipale5892023 642 €+21,3 %
3.Hiltula5885022 710 €+6,2 %
4.Tuusmäki5894022 573 €+6,4 %
5.Rantasalmi Keskus5890022 350 €+23,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
34510Luode

Ylöjärvi

Mediaanitulot
20 885 €
Väkiluku
78
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
62295Kauhajärvi

Lapua

Mediaanitulot
20 882 €
Väkiluku
353
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
42830Ylä-Kolkki

Mänttä-Vilppula

Mediaanitulot
20 880 €
Väkiluku
48
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa
64740Horo

Teuva

Mediaanitulot
20 890 €
Väkiluku
186
Keski-ikä
58,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Savonlinna|Muuttajalle

Savonlinnan parhaat asuinalueet 2026

Savonlinnan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

25. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Rantasalmi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle