Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Soini

Kaupunki

Soini

Soini koostuu 4 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 1 744 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 21 512 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 17,8 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.

Väkiluku yhteensä
1 744
Mediaanitulot (ka.)
21 512 €
Neliöhinta (ka.)
713 €/m²
Keski-ikä (ka.)
52,8 v
Korkeakoulutetut (ka.)
17,8 %
Omistusasunnot (ka.)
67,7 %
Lapsiperheet (ka.)
11,6 %
Ladataan karttaa

Suurimmat alueet

63800Soini Keskus

Soini

1. suurin
Mediaanitulot
23 578 €
Väkiluku
1 461
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
63880Kukonkylä

Soini

2. suurin
Mediaanitulot
21 287 €
Väkiluku
140
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
63890Hautakylä

Soini

3. suurin
Mediaanitulot
21 492 €
Väkiluku
92
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
63830Keisala

Soini

4. suurin
Mediaanitulot
19 690 €
Väkiluku
51
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa

Soini: vertaa alueita

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Alueet tulojen ja väestönkasvun mukaan

Mediaanitulot: Soini

Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan

Mediaanitulot: Soini
#AlueArvo
1.Soini Keskus6380023 578 €+23,5 %
2.Hautakylä6389021 492 €+20,9 %
3.Kukonkylä6388021 287 €+28,5 %
4.Keisala6383019 690 €+42,2 %

Väestönkasvu: Soini

Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana

Väestönkasvu: Soini
#AlueArvo
1.Kukonkylä63880-10,8 %-10,8 %
2.Soini Keskus63800-12,3 %-12,3 %
3.Hautakylä63890-16,4 %-16,4 %
4.Keisala63830-17,7 %-17,7 %

Kaikki 4 postinumeroaluetta

Näytä kaikkiPiilota
63800Soini Keskus63830Keisala63880Kukonkylä63890Hautakylä

Usein kysytyt kysymykset: Soini

Kuinka monta asukasta kaupungissa Soini on?
Kaupungissa Soini asuu yhteensä 1 744 asukasta 4 postinumeroalueella. Väkiluku perustuu Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon.
Montako postinumeroaluetta on kaupungissa Soini?
4 postinumeroaluetta. Jokaisella alueella on oma sivu, jolla näet väkiluvun, tulot ja asumistiedot.
Mikä on tulotaso kaupungissa Soini?
Postinumeroalueiden mediaanitulojen keskiarvo on 21 512 €. Suurimmat mediaanitulot ovat alueella Soini Keskus: 23 578 €.
Paljonko asunnot maksavat kaupungissa Soini?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta kaupungissa Soini on noin 713 €/m². Luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä 1 alueesta, joilta Tilastokeskus julkaisee hinnan. Kallein alue: Soini Keskus (713 €/m²).
Mitkä ovat suurituloisimmat alueet kaupungissa Soini?
Soini Keskus (23 578 €), Hautakylä (21 492 €), Kukonkylä (21 287 €). Koko lista on yllä.
Kasvaako väestö kaupungissa Soini?
Väkiluku on kasvanut viidessä vuodessa nopeimmin näillä alueilla: Kukonkylä (-10,8 %), Soini Keskus (-12,3 %), Hautakylä (-16,4 %). Postinumeroalueiden rajojen muutokset voivat vaikuttaa lukuihin.
Mitkä postinumeroalueet ovat kaupungissa Soini?
Kaupungissa Soini on 4 postinumeroaluetta. Kaikki alueet ovat yllä olevassa hakemistossa, ja jokaisella on oma sivu, jolla näet tarkemmat tilastot.

Jatka tästä

Kaikki kaupungitRankingitVertaa alueitaMuuttajalleAsuminen

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.