Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Soini/63890
Vertaa

Hautakylä

63890·Soini
7,3 × 11 km

Postinumeroalueella Hautakylä (63890), Soini, asuu 92 asukasta. Mediaanitulot ovat 21 492 €, asukkaiden keski-ikä on 50,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 15,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 100,0 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 16,4 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 20,9 %. Alueen asunnoista 98,4 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 2/4 (Soini)Väkiluku: sija 3/4 (Soini)
Väkiluku
92-16,4 %(5v)
Mediaanitulot
21 492 €+20,9 %(5v)
Keski-ikä
50,0 v+4,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
15,6 %+1,5 %(5v)
Omistusasunnot
100,0 %
Vuokra: 0,0 %
Lapsiperheet
15,0 %
Yksinasuvat
40,0 %
Työttömyysaste
11,1 %+5,4 %(5v)
Talouden keskikoko
2,3 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
10,9 %
65 vuotta täyttäneet: 34,8 %

Tunnusluvut

Alueen Hautakylä tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku92-16,4 %
Mediaanitulot21 492 €+20,9 %
Keski-ikä50,0 v+4,0 %
Korkeakoulutetut15,6 %+1,5 %
Työttömyysaste11,1 %+5,4 %
Omistusasunnot100,0 %-
Lapsiperheet15,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus100,0 %
Vuokra0,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,4 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet15,0 %
Yksinasuvat40,0 %
Muut taloudet45,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Hautakylä

Mitkä ovat alueen Hautakylä (63890) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 21 492 €. Muutos 5 vuodessa: +20,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Hautakylä (63890) on?
92 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -16,4 %.
Millaista asuminen alueella Hautakylä on?
Kotitalouksista 100,0 % asuu omistusasunnossa ja 0,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,4 % pientaloissa.
Miten alue Hautakylä vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Soini: 2 / 4. Korkeakoulutetut: 15,6 %, keski-ikä: 50,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·63880Kukonkylä
  • ·63700Ähtäri Keskus (Ähtäri)
  • ·63660Ähtärinranta (Ähtäri)
  • ·63920Inha (Ähtäri)
  • ·63800Soini Keskus
  • ·63540Hernesmaa (Alajärvi)
  • ·63910Inhan Tehtaat (Ähtäri)
  • ·63640Ritola (Alavus)
  • ·63830Keisala
  • ·63680Hakojärvi (Alavus)
  • ·63510Lehtimäki Kirkonkylä (Alajärvi)
  • ·63900Myllymäki-Vehunkylä (Ähtäri)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 613. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 592. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Soini2. · 4 alueesta

Muut alueet: Soini

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Soini
#AlueArvo
1.Soini Keskus6380023 578 €+23,5 %
2.Kukonkylä6388021 287 €+28,5 %
3.Keisala6383019 690 €+42,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
98850Kuosku

Savukoski

Mediaanitulot
21 487 €
Väkiluku
126
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
89140Kotila-Törmänmäki

Puolanka

Mediaanitulot
21 498 €
Väkiluku
79
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
92650Laakkola

Siikalatva

Mediaanitulot
21 484 €
Väkiluku
174
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
73670Luikonlahti

Kaavi

Mediaanitulot
21 503 €
Väkiluku
389
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Soini: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle