Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Soini/63830
Vertaa

Keisala

63830·Soini
9,8 × 5,8 km

Postinumeroalueella Keisala (63830), Soini, asuu 51 asukasta. Mediaanitulot ovat 19 690 €, asukkaiden keski-ikä on 57,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 18,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen asunnoista 100,0 % on pientaloissa, joten alue on täysin pientaloaluetta. Väkiluku on pienentynyt 17,7 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 42,2 %. Alueen asukkaista 37,3 % on 65 vuotta täyttäneitä.

Mediaanitulot: sija 4/4 (Soini)Väkiluku: sija 4/4 (Soini)
Väkiluku
51-17,7 %(5v)
Mediaanitulot
19 690 €+42,2 %(5v)
Keski-ikä
57,0 v-2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
18,2 %+6,3 %(5v)
Omistusasunnot
0,0 %
Vuokra: 0,0 %
Lapsiperheet
0,0 %
Yksinasuvat
0,0 %
Työttömyysaste
10,5 %-11,7 %(5v)
Talouden keskikoko
0,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
2,0 %
65 vuotta täyttäneet: 37,3 %

Tunnusluvut

Alueen Keisala tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku51-17,7 %
Mediaanitulot19 690 €+42,2 %
Keski-ikä57,0 v-2,0 %
Korkeakoulutetut18,2 %+6,3 %
Työttömyysaste10,5 %-11,7 %
Omistusasunnot0,0 %-
Lapsiperheet0,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus0,0 %
Vuokra0,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo100,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet0,0 %
Yksinasuvat0,0 %
Muut taloudet100,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Keisala

Mitkä ovat alueen Keisala (63830) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 19 690 €. Muutos 5 vuodessa: +42,2 %.
Kuinka monta asukasta alueella Keisala (63830) on?
51 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -17,7 %.
Millaista asuminen alueella Keisala on?
Kotitalouksista 0,0 % asuu omistusasunnossa ja 0,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 100,0 % pientaloissa.
Miten alue Keisala vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Soini: 4 / 4. Korkeakoulutetut: 18,2 %, keski-ikä: 57,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·62990Möksy (Alajärvi)
  • ·63800Soini Keskus
  • ·62900Alajärvi Keskus (Alajärvi)
  • ·63880Kukonkylä
  • ·43560Vahanka (Karstula)
  • ·62810Savonjoki (Vimpeli)
  • ·43700Kyyjärvi Keskus (Kyyjärvi)
  • ·63890Hautakylä
  • ·69920Oksakoski-Kivikangas (Perho)
  • ·63540Hernesmaa (Alajärvi)
  • ·62920Levijoki (Alajärvi)
  • ·63920Inha (Ähtäri)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 832. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 837. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Soini4. · 4 alueesta

Muut alueet: Soini

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Soini
#AlueArvo
1.Soini Keskus6380023 578 €+23,5 %
2.Hautakylä6389021 492 €+20,9 %
3.Kukonkylä6388021 287 €+28,5 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
19120Vierumäki urheiluopisto

Heinola

Mediaanitulot
19 692 €
Väkiluku
134
Keski-ikä
39,0 v
Avaa alue →Vertaa
93350Jaurakkajärvi

Pudasjärvi

Mediaanitulot
19 684 €
Väkiluku
131
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
97715Raiskio

Ranua

Mediaanitulot
19 700 €
Väkiluku
153
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
89330Suolijärvi

Puolanka

Mediaanitulot
19 702 €
Väkiluku
62
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Soini: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle