Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Somero

Kaupunki

Somero

Somero koostuu 8 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 8 368 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 25 806 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 25,2 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.

Väkiluku yhteensä
8 368
Mediaanitulot (ka.)
25 806 €
Neliöhinta (ka.)
811 €/m²
Keski-ikä (ka.)
50,4 v
Korkeakoulutetut (ka.)
25,2 %
Omistusasunnot (ka.)
89,5 %
Lapsiperheet (ka.)
17,2 %
Ladataan karttaa

Suurimmat alueet

31400Somero Keskus

Somero

1. suurin
Mediaanitulot
23 283 €
Väkiluku
5 985
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
31470Somerniemi

Somero

2. suurin
Mediaanitulot
26 580 €
Väkiluku
572
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
31520Pitkäjärvi

Somero

3. suurin
Mediaanitulot
25 483 €
Väkiluku
437
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
31410Ylöpirtti

Somero

4. suurin
Mediaanitulot
25 841 €
Väkiluku
330
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
31450Häntälä

Somero

5. suurin
Mediaanitulot
26 104 €
Väkiluku
328
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
31530Pyöli

Somero

6. suurin
Mediaanitulot
26 937 €
Väkiluku
293
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa

Somero: vertaa alueita

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Alueet tulojen ja väestönkasvun mukaan

Mediaanitulot: Somero

Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan

Mediaanitulot: Somero
#AlueArvo
1.Pyöli3153026 937 €+19,1 %
2.Somerniemi3147026 580 €+16,9 %
3.Terttilä3149026 421 €+17,3 %
4.Häntälä3145026 104 €+11,3 %
5.Ylöpirtti3141025 841 €+17,1 %
6.Hirsjärvi3146025 800 €+22,4 %
7.Pitkäjärvi3152025 483 €+20,8 %
8.Somero Keskus3140023 283 €+17,8 %

Väestönkasvu: Somero

Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana

Väestönkasvu: Somero
#AlueArvo
1.Somero Keskus31400-1,0 %-1,0 %
2.Ylöpirtti31410-4,6 %-4,6 %
3.Pyöli31530-6,4 %-6,4 %
4.Terttilä31490-6,5 %-6,5 %
5.Häntälä31450-6,6 %-6,6 %
6.Hirsjärvi31460-8,4 %-8,4 %
7.Pitkäjärvi31520-11,9 %-11,9 %
8.Somerniemi31470-12,1 %-12,1 %

Kaikki 8 postinumeroaluetta

Näytä kaikkiPiilota
31400Somero Keskus31410Ylöpirtti31450Häntälä31460Hirsjärvi31470Somerniemi31490Terttilä31520Pitkäjärvi31530Pyöli

Usein kysytyt kysymykset: Somero

Kuinka monta asukasta kaupungissa Somero on?
Kaupungissa Somero asuu yhteensä 8 368 asukasta 8 postinumeroalueella. Väkiluku perustuu Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon.
Montako postinumeroaluetta on kaupungissa Somero?
8 postinumeroaluetta. Jokaisella alueella on oma sivu, jolla näet väkiluvun, tulot ja asumistiedot.
Mikä on tulotaso kaupungissa Somero?
Postinumeroalueiden mediaanitulojen keskiarvo on 25 806 €. Suurimmat mediaanitulot ovat alueella Pyöli: 26 937 €.
Paljonko asunnot maksavat kaupungissa Somero?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta kaupungissa Somero on noin 811 €/m². Luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä 1 alueesta, joilta Tilastokeskus julkaisee hinnan. Kallein alue: Somero Keskus (811 €/m²).
Mitkä ovat suurituloisimmat alueet kaupungissa Somero?
Pyöli (26 937 €), Somerniemi (26 580 €), Terttilä (26 421 €). Koko lista on yllä.
Kasvaako väestö kaupungissa Somero?
Väkiluku on kasvanut viidessä vuodessa nopeimmin näillä alueilla: Somero Keskus (-1,0 %), Ylöpirtti (-4,6 %), Pyöli (-6,4 %). Postinumeroalueiden rajojen muutokset voivat vaikuttaa lukuihin.
Mitkä postinumeroalueet ovat kaupungissa Somero?
Kaupungissa Somero on 8 postinumeroaluetta. Kaikki alueet ovat yllä olevassa hakemistossa, ja jokaisella on oma sivu, jolla näet tarkemmat tilastot.

Oppaat: Somero

Kaikki oppaat →

Aluevalintaan Varsinais-Suomessa: Salon parhaat asuinalueet.

Salo|Muuttajalle

Salon parhaat asuinalueet 2026

Salon parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

23. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kaikki kaupungitRankingitVertaa alueitaMuuttajalleAsuminen

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.