Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Somero/31410
Vertaa

Ylöpirtti

31410·Somero
8,8 × 9,3 km

Postinumeroalueella Ylöpirtti (31410), Somero, asuu 330 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 841 €, asukkaiden keski-ikä on 48,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 28,8 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 94,2 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 4,6 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 17,1 %. Alueen asunnoista 100,0 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 5/8 (Somero)Väkiluku: sija 4/8 (Somero)
Väkiluku
330-4,6 %(5v)
Mediaanitulot
25 841 €+17,1 %(5v)
Keski-ikä
48,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
28,8 %+2,1 %(5v)
Omistusasunnot
94,2 %
Vuokra: 3,2 %
Lapsiperheet
18,1 %
Yksinasuvat
36,8 %
Työttömyysaste
5,8 %-1,7 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,3 %
65 vuotta täyttäneet: 27,9 %

Tunnusluvut

Alueen Ylöpirtti tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku330-4,6 %
Mediaanitulot25 841 €+17,1 %
Keski-ikä48,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut28,8 %+2,1 %
Työttömyysaste5,8 %-1,7 %
Omistusasunnot94,2 %-
Lapsiperheet18,1 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus94,2 %
Vuokra3,2 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo100,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet18,1 %
Yksinasuvat36,8 %
Muut taloudet45,1 %

Usein kysytyt kysymykset: Ylöpirtti

Mitkä ovat alueen Ylöpirtti (31410) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 841 €. Muutos 5 vuodessa: +17,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Ylöpirtti (31410) on?
330 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -4,6 %.
Millaista asuminen alueella Ylöpirtti on?
Kotitalouksista 94,2 % asuu omistusasunnossa ja 3,2 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 100,0 % pientaloissa.
Miten alue Ylöpirtti vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Somero: 5 / 8. Korkeakoulutetut: 28,8 %, keski-ikä: 48,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·31610Vaulammi (Jokioinen)
  • ·31530Pyöli
  • ·31400Somero Keskus
  • ·31600Jokioinen Keskus (Jokioinen)
  • ·31450Häntälä
  • ·30420Tölö (Forssa)
  • ·31630Minkiö (Jokioinen)
  • ·30300Viksberg (Forssa)
  • ·31520Pitkäjärvi
  • ·31490Terttilä
  • ·25380Rekijoki (Salo)
  • ·32100Ypäjä Keskus (Ypäjä)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 244. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 687. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Somero5. · 8 alueesta

Muut alueet: Somero

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Somero
#AlueArvo
1.Pyöli3153026 937 €+19,1 %
2.Somerniemi3147026 580 €+16,9 %
3.Terttilä3149026 421 €+17,3 %
4.Häntälä3145026 104 €+11,3 %
5.Hirsjärvi3146025 800 €+22,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
86240Pyhänkoski

Merijärvi

Mediaanitulot
25 840 €
Väkiluku
208
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
27600Hinnerjoki

Eura

Mediaanitulot
25 844 €
Väkiluku
653
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
71740Tavinsalmi

Kuopio

Mediaanitulot
25 837 €
Väkiluku
94
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
95520Kukkola

Tornio

Mediaanitulot
25 846 €
Väkiluku
284
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Salo|Muuttajalle

Salon parhaat asuinalueet 2026

Salon parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

23. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Somero: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle