Salo

Salon parhaat asuinalueet 2026

Salon parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

Lähde: Tilastokeskus, Paavo
  • Salo
  • asuinalueet
  • muuttaminen
  • postinumero
  • asuminen

Salo on Varsinais-Suomen kaupunki Turun ja Helsingin välissä, merenlahden pohjukassa. Nykyiseen kaupunkiin kuuluvat myös entiset kunnat kuten Halikko ja Perniö, joten asutus jakautuu keskustaan, asemanseuduille ja laajalle maaseutukuntaan.

Salossa on 32 postinumeroaluetta, joilla asuu vähintään 200 ihmistä, ja niillä yhteensä 49 118 asukasta. Mediaanitulo on alueilla keskimäärin 25 783 € vuodessa.

Kokosimme Salon asuinalueet kolmeen listaan: korkein tulotaso, nopein väestönkasvu ja suurin lapsiperheiden osuus. Listat auttavat hahmottamaan, miten alueet eroavat toisistaan.

Korkein mediaanitulo Salossa

Korkeimman mediaanitulon alueet ovat Salossa tyypillisesti omistusasumiseen painottuvia pientaloalueita ja asemanseutuja. Keskustan vuokra-asuntovaltaisilla alueilla tulotaso jää matalammaksi.

Salon korkeimman mediaanitulon postinumeroalueet
#AlueMediaanitulot
1Halikko Asemanseutu(24910)31 362 €
2Tupuri-Hähkänä(24280)29 213 €
3Vartsala(25210)28 265 €
4Muurla(25130)28 050 €
5Märynummi(25250)27 430 €
6Romsila(25180)27 216 €
7Pertteli Keskus(25360)27 113 €
8Hajala(25240)27 049 €
9Ylhäisi(24130)26 915 €
10Kruusila(25110)26 803 €

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut €/m², Tilastokeskus. Viiva (–) tarkoittaa, ettei hintaa ole julkaistu, koska kauppoja on liian vähän.

Nopeimmin kasvavat alueet

Nopeimmin kasvaneet alueet ovat usein uudempaa asuntokantaa. Moni Salon postinumeroalue on väkiluvultaan vakaa tai hieman laskenut, joten kasvu keskittyy harvoille alueille.

Salon nopeimmin kasvavat postinumeroalueet
#AlueKasvu (5 v)
1Kisko kk(25470)+6,3 %
2Ollikkala(24260)+3,6 %
3Rappula(24240)+2,4 %
4Märynummi(25250)+2,0 %
5Salo Keskus(24100)+0,4 %
6Kruusila(25110)+0,3 %

Eniten lapsiperheitä

Lapsiperhevaltaisimmat alueet ovat keskustan ulkopuolisia pientaloalueita, joilla asuntokunnat ovat keskimääräistä suurempia ja omistusasuminen yleistä.

Salon lapsiperhevaltaisimmat postinumeroalueet
#AlueLapsiperheiden osuus
1Halikko Asemanseutu(24910)40,7 %
2Tupuri-Hähkänä(24280)27,2 %
3Vartsala(25210)26,3 %
4Pertteli Keskus(25360)24,2 %
5Ylhäisi(24130)24,0 %
6Muurla(25130)23,9 %
7Romsila(25180)22,8 %
8Märynummi(25250)22,7 %
9Inkere(25190)22,5 %
10Hiisi(25370)20,7 %

Yhteenveto

  • Salon korkeimman tulotason alueet painottuvat pientaloalueille ja asemanseuduille, eivät keskustan kerrostalokantaan.
  • Väestönkasvu ei ole tasaista koko laajassa kaupungissa. Junayhteys Turkuun ja Helsinkiin pitää seudun työmatkaliikenteessä.
  • Perhevaltaisimmat ja tulotasoltaan korkeimmat alueet ovat osin samoja, sillä molempia yhdistää pientalovaltainen asuminen.

Selaa Salon alueita

Katso kaikki Salon postinumeroalueet, tee aluetesti tai vertaa kahta aluetta. Naapurikuntia: Paimio, Somero ja Marttila.

Koko maan listat samoista mittareista: suurituloisimmat alueet, nopeimmin kasvavat alueet ja eniten lapsiperheitä. Asuntojen hintataso auttaa hahmottamaan budjettia: selaa koko Suomen edullisimmat ja kalleimmat asuinalueet neliöhinnaltaan. Tulokärjen taustaksi: Suomen rikkaimmat asuinalueet.

Lähde

Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto): mediaanitulo, väestö, väestönkehitys, perherakenne ja asumismuoto, 2024, sekä Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot) neliöhinnan osalta. Lisenssi CC BY 4.0. Mukana ovat alueet, joilla asuu vähintään 200 ihmistä.

Usein kysytyt kysymykset

Mikä on Salon paras asuinalue?

Yhtä oikeaa vastausta ei ole. Korkeimman tulotason, nopeimman väestönkasvun ja eniten lapsiperheitä keränneet alueet ovat osin eri alueita. Tältä sivulta näet kaikki kolme listaa ja voit arvioida alueita omista tarpeistasi käsin.

Mistä Salon aluetiedot ovat peräisin?

Tilastokeskuksen Paavo-aineistosta vuodelta 2024, ja neliöhinnat Osakeasuntojen hinnat -tilastosta. Mukana ovat postinumeroalueet, joilla asuu vähintään 200 ihmistä.

Miten vertaan kahta Salon aluetta?

Avaa alue listalta sen omalle sivulle tai vertaa kahta aluetta ja katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa kahta aluetta

Tämän oppaan luvut perustuvat avoimeen dataan. Valitse kaksi sinua kiinnostavaa aluetta ja katso tulot, väestö, asuminen ja ikärakenne.

Vertaa alueita

Aiheeseen liittyvät rankingit

Selaa alueita

Tietolähde ja toimitus

Tämän oppaan luvut perustuvat Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon (postinumeroalueittainen avoin tieto), lisenssi CC BY 4.0. Tuotamme sisällön suoraan datasta emmekä esitä arvioita ilman lukuihin perustuvaa taustaa. Kerromme aina, miltä vuodelta luku on ja mitä se mittaa.

Toimitus: Kulmilla.fiLue datan menetelmistä →