Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Sonkajärvi

Kaupunki

Sonkajärvi

Sonkajärvi koostuu 7 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 3 609 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 20 994 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 16,6 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.

Väkiluku yhteensä
3 609
Mediaanitulot (ka.)
20 994 €
Neliöhinta (ka.)
387 €/m²
Keski-ikä (ka.)
54,7 v
Korkeakoulutetut (ka.)
16,6 %
Omistusasunnot (ka.)
83,9 %
Lapsiperheet (ka.)
11,4 %
Ladataan karttaa

Suurimmat alueet

74300Sonkajärvi Keskus

Sonkajärvi

1. suurin
Mediaanitulot
23 494 €
Väkiluku
2 381
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
74340Sukeva-Kainuunmäki

Sonkajärvi

2. suurin
Mediaanitulot
21 060 €
Väkiluku
608
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
74420Hernejärvi

Sonkajärvi

3. suurin
Mediaanitulot
22 126 €
Väkiluku
276
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
74360Sonkakoski

Sonkajärvi

4. suurin
Mediaanitulot
23 099 €
Väkiluku
135
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
74490Koirakoski

Sonkajärvi

5. suurin
Mediaanitulot
20 647 €
Väkiluku
95
Keski-ikä
59,0 v
Avaa alue →Vertaa
74380Jyrkkä

Sonkajärvi

6. suurin
Mediaanitulot
18 562 €
Väkiluku
61
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa

Sonkajärvi: vertaa alueita

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Alueet tulojen ja väestönkasvun mukaan

Mediaanitulot: Sonkajärvi

Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan

Mediaanitulot: Sonkajärvi
#AlueArvo
1.Sonkajärvi Keskus7430023 494 €+23,4 %
2.Sonkakoski7436023 099 €+11,7 %
3.Hernejärvi7442022 126 €+8,7 %
4.Sukeva-Kainuunmäki7434021 060 €+20,1 %
5.Koirakoski7449020 647 €+23,8 %
6.Jyrkkä7438018 562 €+14,3 %
7.Kalliosuo7434517 968 €+13,4 %

Väestönkasvu: Sonkajärvi

Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana

Väestönkasvu: Sonkajärvi
#AlueArvo
1.Hernejärvi74420-1,1 %-1,1 %
2.Kalliosuo74345-1,9 %-1,9 %
3.Sukeva-Kainuunmäki74340-7,7 %-7,7 %
4.Sonkajärvi Keskus74300-8,5 %-8,5 %
5.Koirakoski74490-8,7 %-8,7 %
6.Sonkakoski74360-9,4 %-9,4 %
7.Jyrkkä74380-19,7 %-19,7 %

Kaikki 7 postinumeroaluetta

Näytä kaikkiPiilota
74300Sonkajärvi Keskus74340Sukeva-Kainuunmäki74345Kalliosuo74360Sonkakoski74380Jyrkkä74420Hernejärvi74490Koirakoski

Usein kysytyt kysymykset: Sonkajärvi

Kuinka monta asukasta kaupungissa Sonkajärvi on?
Kaupungissa Sonkajärvi asuu yhteensä 3 609 asukasta 7 postinumeroalueella. Väkiluku perustuu Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon.
Montako postinumeroaluetta on kaupungissa Sonkajärvi?
7 postinumeroaluetta. Jokaisella alueella on oma sivu, jolla näet väkiluvun, tulot ja asumistiedot.
Mikä on tulotaso kaupungissa Sonkajärvi?
Postinumeroalueiden mediaanitulojen keskiarvo on 20 994 €. Suurimmat mediaanitulot ovat alueella Sonkajärvi Keskus: 23 494 €.
Paljonko asunnot maksavat kaupungissa Sonkajärvi?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta kaupungissa Sonkajärvi on noin 387 €/m². Luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä 1 alueesta, joilta Tilastokeskus julkaisee hinnan. Kallein alue: Sonkajärvi Keskus (387 €/m²).
Mitkä ovat suurituloisimmat alueet kaupungissa Sonkajärvi?
Sonkajärvi Keskus (23 494 €), Sonkakoski (23 099 €), Hernejärvi (22 126 €). Koko lista on yllä.
Kasvaako väestö kaupungissa Sonkajärvi?
Väkiluku on kasvanut viidessä vuodessa nopeimmin näillä alueilla: Hernejärvi (-1,1 %), Kalliosuo (-1,9 %), Sukeva-Kainuunmäki (-7,7 %). Postinumeroalueiden rajojen muutokset voivat vaikuttaa lukuihin.
Mitkä postinumeroalueet ovat kaupungissa Sonkajärvi?
Kaupungissa Sonkajärvi on 7 postinumeroaluetta. Kaikki alueet ovat yllä olevassa hakemistossa, ja jokaisella on oma sivu, jolla näet tarkemmat tilastot.

Jatka tästä

Kaikki kaupungitRankingitVertaa alueitaMuuttajalleAsuminen

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.