Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Sonkajärvi/74420
Vertaa

Hernejärvi

74420·Sonkajärvi
18 × 11 km

Postinumeroalueella Hernejärvi (74420), Sonkajärvi, asuu 276 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 126 €, asukkaiden keski-ikä on 52,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 20,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 94,5 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 1,1 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 8,7 %. Alueen asunnoista 98,0 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 3/7 (Sonkajärvi)Väkiluku: sija 3/7 (Sonkajärvi)
Väkiluku
276-1,1 %(5v)
Mediaanitulot
22 126 €+8,7 %(5v)
Keski-ikä
52,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
20,6 %+1,2 %(5v)
Omistusasunnot
94,5 %
Vuokra: 4,7 %
Lapsiperheet
18,9 %
Yksinasuvat
31,5 %
Työttömyysaste
10,8 %-0,2 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,4 %
65 vuotta täyttäneet: 36,2 %

Tunnusluvut

Alueen Hernejärvi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku276-1,1 %
Mediaanitulot22 126 €+8,7 %
Keski-ikä52,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut20,6 %+1,2 %
Työttömyysaste10,8 %-0,2 %
Omistusasunnot94,5 %-
Lapsiperheet18,9 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus94,5 %
Vuokra4,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet18,9 %
Yksinasuvat31,5 %
Muut taloudet49,6 %

Usein kysytyt kysymykset: Hernejärvi

Mitkä ovat alueen Hernejärvi (74420) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 126 €. Muutos 5 vuodessa: +8,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Hernejärvi (74420) on?
276 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -1,1 %.
Millaista asuminen alueella Hernejärvi on?
Kotitalouksista 94,5 % asuu omistusasunnossa ja 4,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,0 % pientaloissa.
Miten alue Hernejärvi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Sonkajärvi: 3 / 7. Korkeakoulutetut: 20,6 %, keski-ikä: 52,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·73100Lapinlahti Keskus (Lapinlahti)
  • ·74300Sonkajärvi Keskus
  • ·73230Syvärinpää (Lapinlahti)
  • ·73120Nerkoo-Horsmanmäki (Lapinlahti)
  • ·74470Paloinen (Lapinlahti)
  • ·74140Ritoniemi (Iisalmi)
  • ·73200Varpaisjärvi Keskus (Lapinlahti)
  • ·74360Sonkakoski
  • ·73110Mäntylahti-Karvasalmi (Lapinlahti)
  • ·71960Lukkarila (Lapinlahti)
  • ·71920Pajujärvi (Lapinlahti)
  • ·74490Koirakoski

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 454. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 798. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Sonkajärvi3. · 7 alueesta

Muut alueet: Sonkajärvi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Sonkajärvi
#AlueArvo
1.Sonkajärvi Keskus7430023 494 €+23,4 %
2.Sonkakoski7436023 099 €+11,7 %
3.Sukeva-Kainuunmäki7434021 060 €+20,1 %
4.Koirakoski7449020 647 €+23,8 %
5.Jyrkkä7438018 562 €+14,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
19600Hartola Keskus

Hartola

Mediaanitulot
22 126 €
Väkiluku
1 763
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa
93225Pärjänsuo

Pudasjärvi

Mediaanitulot
22 127 €
Väkiluku
192
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
75740Pajukoski

Nurmes

Mediaanitulot
22 128 €
Väkiluku
80
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa
19410Kuortti

Mäntyharju

Mediaanitulot
22 121 €
Väkiluku
425
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Sonkajärvi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle