Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Inkoo/10140
Vertaa

Päivölä

10140·Inkoo
4,6 × 6,2 km

Postinumeroalueella Päivölä (10140), Inkoo, asuu 267 asukasta. Mediaanitulot ovat 31 851 €, asukkaiden keski-ikä on 47,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 36,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 94,4 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 6,3 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 13,6 %. Alueen asunnoista 96,5 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 1/7 (Inkoo)Väkiluku: sija 5/7 (Inkoo)
Väkiluku
267-6,3 %(5v)
Mediaanitulot
31 851 €+13,6 %(5v)
Keski-ikä
47,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
36,4 %+1,1 %(5v)
Omistusasunnot
94,4 %
Vuokra: 4,8 %
Lapsiperheet
20,2 %
Yksinasuvat
27,4 %
Työttömyysaste
6,0 %-0,8 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,2 %
65 vuotta täyttäneet: 22,5 %

Tunnusluvut

Alueen Päivölä tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku267-6,3 %
Mediaanitulot31 851 €+13,6 %
Keski-ikä47,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut36,4 %+1,1 %
Työttömyysaste6,0 %-0,8 %
Omistusasunnot94,4 %-
Lapsiperheet20,2 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus94,4 %
Vuokra4,8 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo96,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet20,2 %
Yksinasuvat27,4 %
Muut taloudet52,4 %

Usein kysytyt kysymykset: Päivölä

Mitkä ovat alueen Päivölä (10140) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 31 851 €. Muutos 5 vuodessa: +13,6 %.
Kuinka monta asukasta alueella Päivölä (10140) on?
267 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -6,3 %.
Millaista asuminen alueella Päivölä on?
Kotitalouksista 94,4 % asuu omistusasunnossa ja 4,8 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 96,5 % pientaloissa.
Miten alue Päivölä vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Inkoo: 1 / 7. Korkeakoulutetut: 36,4 %, keski-ikä: 47,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·02590Lappers (Siuntio)
  • ·10160Degerby
  • ·10120Tähtelä
  • ·08700Virkkala (Lohja)
  • ·08100Lohja Keskus (Lohja)
  • ·08150Keskilohja (Lohja)
  • ·08200Ojamo (Lohja)
  • ·02570Siuntio Kirkonkylä (Siuntio)
  • ·10210Inkoo Keskus
  • ·08450Hormajärvi (Lohja)
  • ·02580Siuntio Asemanseutu (Siuntio)
  • ·10230Inkoo Asemanseutu

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet139. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 839. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Inkoo1. · 7 alueesta

Muut alueet: Inkoo

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Inkoo
#AlueArvo
1.Degerby1016031 843 €+12,8 %
2.Tähtelä1012030 056 €+22,9 %
3.Inkoo Asemanseutu1023029 134 €+22,5 %
4.Fagervik1025028 750 €+17,4 %
5.Inkoo Keskus1021028 667 €+18,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
05810Martti

Hyvinkää

Mediaanitulot
31 855 €
Väkiluku
5 544
Keski-ikä
38,0 v
Avaa alue →Vertaa
10160Degerby

Inkoo

Mediaanitulot
31 843 €
Väkiluku
874
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
04380Tuomala

Tuusula

Mediaanitulot
31 870 €
Väkiluku
708
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
20400Moisio

Turku

Mediaanitulot
31 883 €
Väkiluku
3 799
Keski-ikä
36,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Inkoo: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle