Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Hanko/10820
Vertaa

Lappohja

10820·Hanko
8,8 × 8,7 km

Postinumeroalueella Lappohja (10820), Hanko, asuu 485 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 418 €, asukkaiden keski-ikä on 56,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 19,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 54,9 % on yksinasuvia. Korkeakoulutettujen osuus on kasvanut 1,4 prosenttiyksikköä viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 35,9 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 4/4 (Hanko)Väkiluku: sija 4/4 (Hanko)
Väkiluku
485-12,8 %(5v)
Mediaanitulot
24 418 €+14,7 %(5v)
Keski-ikä
56,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
19,2 %+1,4 %(5v)
Omistusasunnot
80,6 %
Vuokra: 17,0 %
Lapsiperheet
11,1 %
Yksinasuvat
54,9 %
Työttömyysaste
17,9 %+2,0 %(5v)
Talouden keskikoko
1,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,4 %
65 vuotta täyttäneet: 41,9 %

Tunnusluvut

Alueen Lappohja tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku485-12,8 %
Mediaanitulot24 418 €+14,7 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 686 €/m²-
Keski-ikä56,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut19,2 %+1,4 %
Työttömyysaste17,9 %+2,0 %
Omistusasunnot80,6 %-
Lapsiperheet11,1 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2024, 7 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus80,6 %
Vuokra17,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo35,9 %
Pientalo63,1 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet11,1 %
Yksinasuvat54,9 %
Muut taloudet34,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Lappohja

Mitkä ovat alueen Lappohja (10820) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 418 €. Muutos 5 vuodessa: +14,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Lappohja (10820) on?
485 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -12,8 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Lappohja (10820)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 686 €/m² (2024). Luku perustuu 7 toteutuneeseen kauppaan. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Lappohja on?
Kotitalouksista 80,6 % asuu omistusasunnossa ja 17,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 35,9 % on kerrostaloissa ja 63,1 % pientaloissa.
Miten alue Lappohja vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Hanko: 4 / 4. Korkeakoulutetut: 19,2 %, keski-ikä: 56,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·10900Hanko Keskus
  • ·10680Skogby (Raasepori)
  • ·10660Trollböle (Raasepori)
  • ·10960Hanko Pohjoinen
  • ·10520Tenhola Kirkonkylä (Raasepori)
  • ·10620Tammisaari (Raasepori)
  • ·10940Hangonkylä
  • ·25500Perniö Keskus (Salo)
  • ·10650Flyet (Raasepori)
  • ·10570Bromarv (Raasepori)
  • ·25560Koski Asemanseutu (Salo)
  • ·10640Dragsvik (Raasepori)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 740. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 433. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Hanko4. · 4 alueesta

Muut alueet: Hanko

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Hanko
#AlueArvo
1.Hangonkylä1094028 137 €+18,0 %
2.Hanko Pohjoinen1096027 207 €+17,9 %
3.Hanko Keskus1090025 117 €+20,6 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
27430Panelia

Eura

Mediaanitulot
24 421 €
Väkiluku
1 133
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
82915Sonkaja

Ilomantsi

Mediaanitulot
24 414 €
Väkiluku
157
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
88200Otanmäki-Kytökoski

Kajaani

Mediaanitulot
24 413 €
Väkiluku
1 014
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
93140Kipinä

Pudasjärvi

Mediaanitulot
24 413 €
Väkiluku
417
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Hanko: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle