Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Hanko/10960
Vertaa

Hanko Pohjoinen

10960·Hanko
3,3 × 5,0 km

Postinumeroalueella Hanko Pohjoinen (10960), Hanko, asuu 1 533 asukasta. Mediaanitulot ovat 27 207 €, asukkaiden keski-ikä on 53,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 25,3 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 82,8 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 8,7 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 17,9 %. Alueen asunnoista 89,3 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 2/4 (Hanko)Väkiluku: sija 3/4 (Hanko)
Väkiluku
1 533-8,7 %(5v)
Mediaanitulot
27 207 €+17,9 %(5v)
Keski-ikä
53,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
25,3 %+2,3 %(5v)
Omistusasunnot
82,8 %
Vuokra: 15,5 %
Lapsiperheet
16,0 %
Yksinasuvat
41,0 %
Työttömyysaste
8,6 %+0,2 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,8 %
65 vuotta täyttäneet: 35,7 %

Tunnusluvut

Alueen Hanko Pohjoinen tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 533-8,7 %
Mediaanitulot27 207 €+17,9 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)2 193 €/m²+65,3 %
Keski-ikä53,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut25,3 %+2,3 %
Työttömyysaste8,6 %+0,2 %
Omistusasunnot82,8 %-
Lapsiperheet16,0 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 13 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus82,8 %
Vuokra15,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo5,0 %
Pientalo89,3 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet16,0 %
Yksinasuvat41,0 %
Muut taloudet43,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Hanko Pohjoinen

Mitkä ovat alueen Hanko Pohjoinen (10960) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 27 207 €. Muutos 5 vuodessa: +17,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Hanko Pohjoinen (10960) on?
1 533 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -8,7 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Hanko Pohjoinen (10960)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 193 €/m² (2025). Luku perustuu 13 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +65,3 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Hanko Pohjoinen on?
Kotitalouksista 82,8 % asuu omistusasunnossa ja 15,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 5,0 % on kerrostaloissa ja 89,3 % pientaloissa.
Miten alue Hanko Pohjoinen vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Hanko: 2 / 4. Korkeakoulutetut: 25,3 %, keski-ikä: 53,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·10940Hangonkylä
  • ·10900Hanko Keskus
  • ·10570Bromarv (Raasepori)
  • ·10820Lappohja
  • ·25640Förby (Salo)
  • ·25630Finby (Salo)
  • ·10680Skogby (Raasepori)
  • ·25610Ylönkylä (Salo)
  • ·25820Vestlax (Kemiönsaari)
  • ·25500Perniö Keskus (Salo)
  • ·25830Västanfjärd Keskus (Kemiönsaari)
  • ·25810Mark (Kemiönsaari)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet860. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet895. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Hanko2. · 4 alueesta

Muut alueet: Hanko

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Hanko
#AlueArvo
1.Hangonkylä1094028 137 €+18,0 %
2.Hanko Keskus1090025 117 €+20,6 %
3.Lappohja1082024 418 €+14,7 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
55420Karhumäki-Karhukallio

Imatra

Mediaanitulot
27 207 €
Väkiluku
1 927
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
37350Rämsöö

Vesilahti

Mediaanitulot
27 210 €
Väkiluku
155
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
12170Hietoinen

Hausjärvi

Mediaanitulot
27 202 €
Väkiluku
193
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
28260Harjunpää

Ulvila

Mediaanitulot
27 202 €
Väkiluku
929
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Hanko: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle