Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Hanko/10900
Vertaa

Hanko Keskus

10900·Hanko
21 × 19 km

Postinumeroalueella Hanko Keskus (10900), Hanko, asuu 3 782 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 117 €, asukkaiden keski-ikä on 51,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 24,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 57,2 % on yksinasuvia. Mediaanitulot ovat kasvaneet 20,6 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on noussut 2,9 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 63,8 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 3/4 (Hanko)Väkiluku: sija 1/4 (Hanko)
Väkiluku
3 782-3,5 %(5v)
Mediaanitulot
25 117 €+20,6 %(5v)
Keski-ikä
51,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
24,6 %+2,9 %(5v)
Omistusasunnot
60,2 %
Vuokra: 38,1 %
Lapsiperheet
12,8 %
Yksinasuvat
57,2 %
Työttömyysaste
11,6 %-0,2 %(5v)
Talouden keskikoko
1,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,3 %
65 vuotta täyttäneet: 35,4 %

Tunnusluvut

Alueen Hanko Keskus tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku3 782-3,5 %
Mediaanitulot25 117 €+20,6 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)2 417 €/m²+30,5 %
Keski-ikä51,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut24,6 %+2,9 %
Työttömyysaste11,6 %-0,2 %
Omistusasunnot60,2 %-
Lapsiperheet12,8 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 94 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus60,2 %
Vuokra38,1 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo63,8 %
Pientalo34,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet12,8 %
Yksinasuvat57,2 %
Muut taloudet30,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Hanko Keskus

Mitkä ovat alueen Hanko Keskus (10900) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 117 €. Muutos 5 vuodessa: +20,6 %.
Kuinka monta asukasta alueella Hanko Keskus (10900) on?
3 782 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -3,5 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Hanko Keskus (10900)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 417 €/m² (2025). Luku perustuu 94 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +30,5 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Hanko Keskus on?
Kotitalouksista 60,2 % asuu omistusasunnossa ja 38,1 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 63,8 % on kerrostaloissa ja 34,0 % pientaloissa.
Miten alue Hanko Keskus vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Hanko: 3 / 4. Korkeakoulutetut: 24,6 %, keski-ikä: 51,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·10820Lappohja
  • ·10960Hanko Pohjoinen
  • ·10940Hangonkylä
  • ·10680Skogby (Raasepori)
  • ·10570Bromarv (Raasepori)
  • ·10660Trollböle (Raasepori)
  • ·10520Tenhola Kirkonkylä (Raasepori)
  • ·25500Perniö Keskus (Salo)
  • ·25630Finby (Salo)
  • ·25640Förby (Salo)
  • ·10620Tammisaari (Raasepori)
  • ·25610Ylönkylä (Salo)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 509. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet485. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Hanko3. · 4 alueesta

Muut alueet: Hanko

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Hanko
#AlueArvo
1.Hangonkylä1094028 137 €+18,0 %
2.Hanko Pohjoinen1096027 207 €+17,9 %
3.Lappohja1082024 418 €+14,7 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
86100Pyhäjoki Keskus

Pyhäjoki

Mediaanitulot
25 115 €
Väkiluku
1 746
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
21560Ollila

Marttila

Mediaanitulot
25 121 €
Väkiluku
435
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
41660Toivakka Keskus

Toivakka

Mediaanitulot
25 123 €
Väkiluku
1 835
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
60220Huhtala

Seinäjoki

Mediaanitulot
25 123 €
Väkiluku
1 934
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Hanko: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle