Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Lahti/15170
Vertaa

Tenava-Tonttila

15170·Lahti
2,0 × 2,4 km

Postinumeroalueella Tenava-Tonttila (15170), Lahti, asuu 3 636 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 837 €, asukkaiden keski-ikä on 46,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 25,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 56,8 % on yksinasuvia. Mediaanitulot ovat kasvaneet 14,9 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on noussut 1,0 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 85,7 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 28/32 (Lahti)Väkiluku: sija 14/32 (Lahti)
Väkiluku
3 636-2,8 %(5v)
Mediaanitulot
22 837 €+14,9 %(5v)
Keski-ikä
46,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
25,6 %+1,0 %(5v)
Omistusasunnot
57,0 %
Vuokra: 41,9 %
Lapsiperheet
14,4 %
Yksinasuvat
56,8 %
Työttömyysaste
20,9 %+1,9 %(5v)
Talouden keskikoko
1,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
14,5 %
65 vuotta täyttäneet: 26,2 %

Tunnusluvut

Alueen Tenava-Tonttila tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku3 636-2,8 %
Mediaanitulot22 837 €+14,9 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)977 €/m²-20,8 %
Keski-ikä46,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut25,6 %+1,0 %
Työttömyysaste20,9 %+1,9 %
Omistusasunnot57,0 %-
Lapsiperheet14,4 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 64 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus57,0 %
Vuokra41,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo85,7 %
Pientalo13,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet14,4 %
Yksinasuvat56,8 %
Muut taloudet28,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Tenava-Tonttila

Mitkä ovat alueen Tenava-Tonttila (15170) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 837 €. Muutos 5 vuodessa: +14,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Tenava-Tonttila (15170) on?
3 636 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -2,8 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Tenava-Tonttila (15170)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 977 €/m² (2025). Luku perustuu 64 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -20,8 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Tenava-Tonttila on?
Kotitalouksista 57,0 % asuu omistusasunnossa ja 41,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 85,7 % on kerrostaloissa ja 13,7 % pientaloissa.
Miten alue Tenava-Tonttila vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Lahti: 28 / 32. Korkeakoulutetut: 25,6 %, keski-ikä: 46,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·15200Kiveriö
  • ·15520Saksala
  • ·15150Möysä
  • ·15300Myllypohja-Koiskala
  • ·15500Liipola
  • ·15210Kivistönmäki
  • ·15160Kolava
  • ·15100Lahti Asemanseutu
  • ·15240Mukkula
  • ·15110Keski-Lahti
  • ·15230Kytölä
  • ·15610Laune-Nikkilä

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 262. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet506. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Lahti28. · 32 alueesta

Muut alueet: Lahti

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Lahti
#AlueArvo
1.Kolava1516035 554 €+17,0 %
2.Jalkaranta1590034 933 €+18,8 %
3.Renkomäki-Ämmälä1568032 282 €+16,3 %
4.Villähde1554029 490 €+16,7 %
5.Kunnas-Hiekkanummi1534029 370 €+14,5 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
35630Suinula-Valkamanperä

Jämsä

Mediaanitulot
22 842 €
Väkiluku
143
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
92920Ahokylä

Pyhäntä

Mediaanitulot
22 843 €
Väkiluku
72
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
96300Niemelänkangas - Korvanniemi

Rovaniemi

Mediaanitulot
22 844 €
Väkiluku
6 063
Keski-ikä
37,0 v
Avaa alue →Vertaa
93400Taivalkoski Keskus

Taivalkoski

Mediaanitulot
22 830 €
Väkiluku
2 780
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Lahti|Muuttajalle

Lahden parhaat asuinalueet 2026

Lahden parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

1. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Lahti: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle