Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Lahti/15680
Vertaa

Renkomäki-Ämmälä

15680·Lahti
6,3 × 4,0 km

Postinumeroalueella Renkomäki-Ämmälä (15680), Lahti, asuu 3 612 asukasta. Mediaanitulot ovat 32 282 €, asukkaiden keski-ikä on 37,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 42,8 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 95,4 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on kasvanut 10,5 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 16,3 %. Alueen asunnoista 98,7 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 3/32 (Lahti)Väkiluku: sija 16/32 (Lahti)
Väkiluku
3 612+10,5 %(5v)
Mediaanitulot
32 282 €+16,3 %(5v)
Keski-ikä
37,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
42,8 %+1,9 %(5v)
Omistusasunnot
95,4 %
Vuokra: 3,9 %
Lapsiperheet
41,8 %
Yksinasuvat
18,1 %
Työttömyysaste
7,2 %+0,7 %(5v)
Talouden keskikoko
2,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,9 %
65 vuotta täyttäneet: 10,8 %

Tunnusluvut

Alueen Renkomäki-Ämmälä tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku3 612+10,5 %
Mediaanitulot32 282 €+16,3 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)2 612 €/m²+22,2 %
Keski-ikä37,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut42,8 %+1,9 %
Työttömyysaste7,2 %+0,7 %
Omistusasunnot95,4 %-
Lapsiperheet41,8 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 16 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus95,4 %
Vuokra3,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,8 %
Pientalo98,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet41,8 %
Yksinasuvat18,1 %
Muut taloudet40,1 %

Usein kysytyt kysymykset: Renkomäki-Ämmälä

Mitkä ovat alueen Renkomäki-Ämmälä (15680) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 32 282 €. Muutos 5 vuodessa: +16,3 %.
Kuinka monta asukasta alueella Renkomäki-Ämmälä (15680) on?
3 612 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +10,5 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Renkomäki-Ämmälä (15680)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 612 €/m² (2025). Luku perustuu 16 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +22,2 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Renkomäki-Ämmälä on?
Kotitalouksista 95,4 % asuu omistusasunnossa ja 3,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,8 % on kerrostaloissa ja 98,7 % pientaloissa.
Miten alue Renkomäki-Ämmälä vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Lahti: 3 / 32. Korkeakoulutetut: 42,8 %, keski-ikä: 37,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·15610Laune-Nikkilä
  • ·15500Liipola
  • ·15100Lahti Asemanseutu
  • ·15520Saksala
  • ·15110Keski-Lahti
  • ·15700Hennala-Jokimaa
  • ·15150Möysä
  • ·15800Kärpänen
  • ·16320Pennala (Orimattila)
  • ·15200Kiveriö
  • ·15210Kivistönmäki
  • ·15140Kartano-Paavola

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet108. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet511. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Lahti3. · 32 alueesta

Muut alueet: Lahti

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Lahti
#AlueArvo
1.Kolava1516035 554 €+17,0 %
2.Jalkaranta1590034 933 €+18,8 %
3.Villähde1554029 490 €+16,7 %
4.Kunnas-Hiekkanummi1534029 370 €+14,5 %
5.Ahtiala1532029 291 €+15,6 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
04350Nahkela

Tuusula

Mediaanitulot
32 278 €
Väkiluku
474
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
02330Saunalahti-Kattilalaakso

Espoo

Mediaanitulot
32 290 €
Väkiluku
12 340
Keski-ikä
38,0 v
Avaa alue →Vertaa
22610Lemland

Lemland

Mediaanitulot
32 291 €
Väkiluku
1 606
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
37140Harjuniitty

Nokia

Mediaanitulot
32 295 €
Väkiluku
3 839
Keski-ikä
34,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Lahti|Muuttajalle

Lahden parhaat asuinalueet 2026

Lahden parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

1. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Lahti: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle