Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Salo/25230
Vertaa

Angelniemi

25230·Salo
7,8 × 10 km

Postinumeroalueella Angelniemi (25230), Salo, asuu 336 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 788 €, asukkaiden keski-ikä on 50,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 34,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 89,9 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 22,4 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on noussut 2,4 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 94,9 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 19/40 (Salo)Väkiluku: sija 28/40 (Salo)
Väkiluku
3360,0 %(5v)
Mediaanitulot
25 788 €+22,4 %(5v)
Keski-ikä
50,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
34,9 %+2,4 %(5v)
Omistusasunnot
89,9 %
Vuokra: 5,0 %
Lapsiperheet
18,9 %
Yksinasuvat
35,2 %
Työttömyysaste
9,5 %-1,8 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,3 %
65 vuotta täyttäneet: 27,7 %

Tunnusluvut

Alueen Angelniemi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku3360,0 %
Mediaanitulot25 788 €+22,4 %
Keski-ikä50,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut34,9 %+2,4 %
Työttömyysaste9,5 %-1,8 %
Omistusasunnot89,9 %-
Lapsiperheet18,9 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus89,9 %
Vuokra5,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo2,0 %
Pientalo94,9 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet18,9 %
Yksinasuvat35,2 %
Muut taloudet45,9 %

Usein kysytyt kysymykset: Angelniemi

Mitkä ovat alueen Angelniemi (25230) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 788 €. Muutos 5 vuodessa: +22,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Angelniemi (25230) on?
336 asukasta. Muutos 5 vuodessa: 0,0 %.
Millaista asuminen alueella Angelniemi on?
Kotitalouksista 89,9 % asuu omistusasunnossa ja 5,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 2,0 % on kerrostaloissa ja 94,9 % pientaloissa.
Miten alue Angelniemi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Salo: 19 / 40. Korkeakoulutetut: 34,9 %, keski-ikä: 50,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·25760Kiila (Kemiönsaari)
  • ·25570Teijo-Mathildedal
  • ·25660Mathildedal
  • ·25210Vartsala
  • ·25610Ylönkylä
  • ·25650Strömma (Kemiönsaari)
  • ·25240Hajala
  • ·24910Halikko Asemanseutu
  • ·25170Kotalato
  • ·25630Finby
  • ·24800Halikko Keskus
  • ·21570Sauvo Keskus (Sauvo)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 263. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 676. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Salo19. · 40 alueesta

Muut alueet: Salo

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Salo
#AlueArvo
1.Halikko Asemanseutu2491031 362 €+16,9 %
2.Mathildedal2566029 967 €+31,9 %
3.Lahnajärvi2542029 525 €+18,7 %
4.Tupuri-Hähkänä2428029 213 €+16,2 %
5.Vartsala2521028 265 €+19,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
22340Geta

Geta

Mediaanitulot
25 790 €
Väkiluku
507
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
44790Kotvala

Viitasaari

Mediaanitulot
25 786 €
Väkiluku
41
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
33210Itä-Amuri-Tammerkoski

Tampere

Mediaanitulot
25 785 €
Väkiluku
6 610
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
41220Höytiä

Uurainen

Mediaanitulot
25 794 €
Väkiluku
259
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Salo|Muuttajalle

Salon parhaat asuinalueet 2026

Salon parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

23. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Salo: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle