Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Salo/24280
Vertaa

Tupuri-Hähkänä

24280·Salo
5,1 × 5,8 km

Postinumeroalueella Tupuri-Hähkänä (24280), Salo, asuu 4 780 asukasta. Mediaanitulot ovat 29 213 €, asukkaiden keski-ikä on 43,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 38,3 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 88,6 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 3,4 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 16,2 %. Alueen asunnoista 97,6 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 4/40 (Salo)Väkiluku: sija 2/40 (Salo)
Väkiluku
4 780-3,4 %(5v)
Mediaanitulot
29 213 €+16,2 %(5v)
Keski-ikä
43,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
38,3 %+0,7 %(5v)
Omistusasunnot
88,6 %
Vuokra: 10,6 %
Lapsiperheet
27,2 %
Yksinasuvat
29,6 %
Työttömyysaste
6,9 %-0,5 %(5v)
Talouden keskikoko
2,3 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
10,0 %
65 vuotta täyttäneet: 19,5 %

Tunnusluvut

Alueen Tupuri-Hähkänä tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku4 780-3,4 %
Mediaanitulot29 213 €+16,2 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 434 €/m²-0,8 %
Keski-ikä43,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut38,3 %+0,7 %
Työttömyysaste6,9 %-0,5 %
Omistusasunnot88,6 %-
Lapsiperheet27,2 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 50 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus88,6 %
Vuokra10,6 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo1,9 %
Pientalo97,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet27,2 %
Yksinasuvat29,6 %
Muut taloudet43,2 %

Usein kysytyt kysymykset: Tupuri-Hähkänä

Mitkä ovat alueen Tupuri-Hähkänä (24280) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 29 213 €. Muutos 5 vuodessa: +16,2 %.
Kuinka monta asukasta alueella Tupuri-Hähkänä (24280) on?
4 780 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -3,4 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Tupuri-Hähkänä (24280)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 434 €/m² (2025). Luku perustuu 50 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -0,8 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Tupuri-Hähkänä on?
Kotitalouksista 88,6 % asuu omistusasunnossa ja 10,6 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 1,9 % on kerrostaloissa ja 97,6 % pientaloissa.
Miten alue Tupuri-Hähkänä vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Salo: 4 / 40. Korkeakoulutetut: 38,3 %, keski-ikä: 43,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·24100Salo Keskus
  • ·25360Pertteli Keskus
  • ·24260Ollikkala
  • ·24130Ylhäisi
  • ·25190Inkere
  • ·24240Rappula
  • ·25130Muurla
  • ·25330Kuusjoki Keskus
  • ·24800Halikko Keskus
  • ·25170Kotalato
  • ·25320Raatala
  • ·25160Tuohittu

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet417. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet370. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Salo4. · 40 alueesta

Muut alueet: Salo

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Salo
#AlueArvo
1.Halikko Asemanseutu2491031 362 €+16,9 %
2.Mathildedal2566029 967 €+31,9 %
3.Lahnajärvi2542029 525 €+18,7 %
4.Vartsala2521028 265 €+19,8 %
5.Muurla2513028 050 €+19,9 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
40950Muurame Keskus

Muurame

Mediaanitulot
29 213 €
Väkiluku
8 247
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
10640Dragsvik

Raasepori

Mediaanitulot
29 212 €
Väkiluku
963
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
95470Pirkkiö - Röyttä

Tornio

Mediaanitulot
29 219 €
Väkiluku
851
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
45360Kukkuramäki

Kouvola

Mediaanitulot
29 201 €
Väkiluku
3 563
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Salo|Muuttajalle

Salon parhaat asuinalueet 2026

Salon parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

23. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Salo: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle