Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Punkalaidun/31970
Vertaa

Kanteenmaa

31970·Punkalaidun
6,5 × 8,0 km

Postinumeroalueella Kanteenmaa (31970), Punkalaidun, asuu 139 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 571 €, asukkaiden keski-ikä on 47,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 22,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 49,3 % on yksinasuvia. Väkiluku on pienentynyt 4,8 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 17,8 %. Alueen asunnoista 98,9 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 4/6 (Punkalaidun)Väkiluku: sija 4/6 (Punkalaidun)
Väkiluku
139-4,8 %(5v)
Mediaanitulot
22 571 €+17,8 %(5v)
Keski-ikä
47,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
22,6 %-1,6 %(5v)
Omistusasunnot
85,1 %
Vuokra: 9,0 %
Lapsiperheet
17,9 %
Yksinasuvat
49,3 %
Työttömyysaste
5,0 %-0,4 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,4 %
65 vuotta täyttäneet: 30,2 %

Tunnusluvut

Alueen Kanteenmaa tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku139-4,8 %
Mediaanitulot22 571 €+17,8 %
Keski-ikä47,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut22,6 %-1,6 %
Työttömyysaste5,0 %-0,4 %
Omistusasunnot85,1 %-
Lapsiperheet17,9 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus85,1 %
Vuokra9,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,9 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet17,9 %
Yksinasuvat49,3 %
Muut taloudet32,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Kanteenmaa

Mitkä ovat alueen Kanteenmaa (31970) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 571 €. Muutos 5 vuodessa: +17,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kanteenmaa (31970) on?
139 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -4,8 %.
Millaista asuminen alueella Kanteenmaa on?
Kotitalouksista 85,1 % asuu omistusasunnossa ja 9,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,9 % pientaloissa.
Miten alue Kanteenmaa vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Punkalaidun: 4 / 6. Korkeakoulutetut: 22,6 %, keski-ikä: 47,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·32260Kojonperä (Loimaa)
  • ·32440Alastaro Keskus (Loimaa)
  • ·31900Punkalaidun Keskus
  • ·31930Vanttila
  • ·31960Orisuo (Loimaa)
  • ·32250Kojonkulma (Loimaa)
  • ·32760Suttila (Huittinen)
  • ·38280Illo (Sastamala)
  • ·32450Tammiainen (Loimaa)
  • ·32770Huhtamo (Huittinen)
  • ·32210Loimaa kk (Loimaa)
  • ·32270Metsämaa-Murto (Loimaa)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 339. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 330. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Punkalaidun4. · 6 alueesta

Muut alueet: Punkalaidun

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Punkalaidun
#AlueArvo
1.Koskioinen3185024 228 €+26,3 %
2.Oriniemi3181024 032 €+22,6 %
3.Vanttila3193023 718 €+24,8 %
4.Punkalaidun Keskus3190021 806 €+19,5 %
5.Sadonmaa3195021 048 €+27,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
58940Tuusmäki

Rantasalmi

Mediaanitulot
22 573 €
Väkiluku
200
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
59100Parikkala Keskus

Parikkala

Mediaanitulot
22 568 €
Väkiluku
1 926
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
94100Kemi Keskus

Kemi

Mediaanitulot
22 576 €
Väkiluku
6 003
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
25900Taalintehdas

Kemiönsaari

Mediaanitulot
22 579 €
Väkiluku
1 210
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Punkalaidun: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle