Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kotka/48220
Vertaa

Metsola

48220·Kotka
1,8 × 1,5 km

Postinumeroalueella Metsola (48220), Kotka, asuu 1 294 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 819 €, asukkaiden keski-ikä on 49,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 28,0 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 44,1 % on yksinasuvia. Mediaanitulot ovat kasvaneet 19,8 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on noussut 2,0 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 41,6 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 18/25 (Kotka)Väkiluku: sija 14/25 (Kotka)
Väkiluku
1 294-0,8 %(5v)
Mediaanitulot
24 819 €+19,8 %(5v)
Keski-ikä
49,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
28,0 %+2,0 %(5v)
Omistusasunnot
64,8 %
Vuokra: 33,6 %
Lapsiperheet
20,7 %
Yksinasuvat
44,1 %
Työttömyysaste
16,3 %+5,1 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
10,7 %
65 vuotta täyttäneet: 30,7 %

Tunnusluvut

Alueen Metsola tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 294-0,8 %
Mediaanitulot24 819 €+19,8 %
Keski-ikä49,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut28,0 %+2,0 %
Työttömyysaste16,3 %+5,1 %
Omistusasunnot64,8 %-
Lapsiperheet20,7 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus64,8 %
Vuokra33,6 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo41,6 %
Pientalo56,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet20,7 %
Yksinasuvat44,1 %
Muut taloudet35,2 %

Usein kysytyt kysymykset: Metsola

Mitkä ovat alueen Metsola (48220) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 819 €. Muutos 5 vuodessa: +19,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Metsola (48220) on?
1 294 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -0,8 %.
Millaista asuminen alueella Metsola on?
Kotitalouksista 64,8 % asuu omistusasunnossa ja 33,6 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 41,6 % on kerrostaloissa ja 56,0 % pientaloissa.
Miten alue Metsola vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kotka: 18 / 25. Korkeakoulutetut: 28,0 %, keski-ikä: 49,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·48210Toukolan Sairaala-Alue
  • ·48230Korela-Jylppy
  • ·48700Kyminlinna
  • ·48200Hovinsaari
  • ·48400Sutela
  • ·48600Karhula
  • ·48310Mussalo
  • ·48710Koivula
  • ·48130Katariina
  • ·48900Sunila
  • ·48350Karhuvuori
  • ·48300Ruonala

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 612. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet974. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kotka18. · 25 alueesta

Muut alueet: Kotka

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kotka
#AlueArvo
1.Mussalo4831031 200 €+18,6 %
2.Tiutinen4893030 788 €+18,8 %
3.Ruonala4830028 956 €+19,8 %
4.Kaukola4841028 930 €+19,1 %
5.Koivula4871028 642 €+14,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
66220Bergö

Maalahti

Mediaanitulot
24 820 €
Väkiluku
435
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
34740Koro

Virrat

Mediaanitulot
24 817 €
Väkiluku
68
Keski-ikä
59,0 v
Avaa alue →Vertaa
32500Oripää Keskus

Oripää

Mediaanitulot
24 805 €
Väkiluku
1 114
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
37900Kylmäkoski Asemanseutu

Akaa

Mediaanitulot
24 804 €
Väkiluku
250
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Kotka|Muuttajalle

Kotkan parhaat asuinalueet 2026

Kotkan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

9. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kotka: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle