Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kotka/48310
Vertaa

Mussalo

48310·Kotka
7,8 × 8,4 km

Postinumeroalueella Mussalo (48310), Kotka, asuu 4 313 asukasta. Mediaanitulot ovat 31 200 €, asukkaiden keski-ikä on 43,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 48,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 78,2 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 18,6 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on noussut 3,0 prosenttiyksikköä. Väkiluku on pienentynyt 3,6 % viidessä vuodessa.

Mediaanitulot: sija 1/25 (Kotka)Väkiluku: sija 3/25 (Kotka)
Väkiluku
4 313-3,6 %(5v)
Mediaanitulot
31 200 €+18,6 %(5v)
Keski-ikä
43,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
48,2 %+3,0 %(5v)
Omistusasunnot
78,2 %
Vuokra: 21,3 %
Lapsiperheet
28,2 %
Yksinasuvat
31,6 %
Työttömyysaste
8,7 %+1,0 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,1 %
65 vuotta täyttäneet: 19,9 %

Tunnusluvut

Alueen Mussalo tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku4 313-3,6 %
Mediaanitulot31 200 €+18,6 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 995 €/m²+15,5 %
Keski-ikä43,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut48,2 %+3,0 %
Työttömyysaste8,7 %+1,0 %
Omistusasunnot78,2 %-
Lapsiperheet28,2 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 44 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus78,2 %
Vuokra21,3 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo17,6 %
Pientalo82,3 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet28,2 %
Yksinasuvat31,6 %
Muut taloudet40,2 %

Usein kysytyt kysymykset: Mussalo

Mitkä ovat alueen Mussalo (48310) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 31 200 €. Muutos 5 vuodessa: +18,6 %.
Kuinka monta asukasta alueella Mussalo (48310) on?
4 313 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -3,6 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Mussalo (48310)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 995 €/m² (2025). Luku perustuu 44 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +15,5 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Mussalo on?
Kotitalouksista 78,2 % asuu omistusasunnossa ja 21,3 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 17,6 % on kerrostaloissa ja 82,3 % pientaloissa.
Miten alue Mussalo vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kotka: 1 / 25. Korkeakoulutetut: 48,2 %, keski-ikä: 43,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·48210Toukolan Sairaala-Alue
  • ·48130Katariina
  • ·48220Metsola
  • ·48230Korela-Jylppy
  • ·48200Hovinsaari
  • ·48400Sutela
  • ·48350Karhuvuori
  • ·48300Ruonala
  • ·48700Kyminlinna
  • ·48900Sunila
  • ·48600Karhula
  • ·48930Tiutinen

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet183. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet428. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kotka1. · 25 alueesta

Muut alueet: Kotka

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kotka
#AlueArvo
1.Tiutinen4893030 788 €+18,8 %
2.Ruonala4830028 956 €+19,8 %
3.Kaukola4841028 930 €+19,1 %
4.Koivula4871028 642 €+14,3 %
5.Otsola-Mäntykangas4880028 581 €+15,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
95980Ylläsjärvi

Kolari

Mediaanitulot
31 199 €
Väkiluku
293
Keski-ikä
37,0 v
Avaa alue →Vertaa
00580Kalasatama - Kyläsaari

Helsinki

Mediaanitulot
31 202 €
Väkiluku
8 148
Keski-ikä
36,0 v
Avaa alue →Vertaa
00270Pohjois-Meilahti

Helsinki

Mediaanitulot
31 224 €
Väkiluku
7 220
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
01730Vantaanpuisto

Vantaa

Mediaanitulot
31 172 €
Väkiluku
2 636
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Kotka|Muuttajalle

Kotkan parhaat asuinalueet 2026

Kotkan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

9. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kotka: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle