Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kotka/48300
Vertaa

Ruonala

48300·Kotka
3,9 × 3,5 km

Postinumeroalueella Ruonala (48300), Kotka, asuu 1 236 asukasta. Mediaanitulot ovat 28 956 €, asukkaiden keski-ikä on 46,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 38,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 93,7 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 2,0 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 19,8 %. Alueen asunnoista 96,6 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 3/25 (Kotka)Väkiluku: sija 16/25 (Kotka)
Väkiluku
1 236-2,0 %(5v)
Mediaanitulot
28 956 €+19,8 %(5v)
Keski-ikä
46,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
38,5 %+3,4 %(5v)
Omistusasunnot
93,7 %
Vuokra: 6,1 %
Lapsiperheet
24,7 %
Yksinasuvat
27,1 %
Työttömyysaste
9,3 %+0,9 %(5v)
Talouden keskikoko
2,3 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,0 %
65 vuotta täyttäneet: 25,6 %

Tunnusluvut

Alueen Ruonala tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 236-2,0 %
Mediaanitulot28 956 €+19,8 %
Keski-ikä46,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut38,5 %+3,4 %
Työttömyysaste9,3 %+0,9 %
Omistusasunnot93,7 %-
Lapsiperheet24,7 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus93,7 %
Vuokra6,1 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo2,0 %
Pientalo96,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet24,7 %
Yksinasuvat27,1 %
Muut taloudet48,2 %

Usein kysytyt kysymykset: Ruonala

Mitkä ovat alueen Ruonala (48300) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 28 956 €. Muutos 5 vuodessa: +19,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Ruonala (48300) on?
1 236 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -2,0 %.
Millaista asuminen alueella Ruonala on?
Kotitalouksista 93,7 % asuu omistusasunnossa ja 6,1 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 2,0 % on kerrostaloissa ja 96,6 % pientaloissa.
Miten alue Ruonala vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kotka: 3 / 25. Korkeakoulutetut: 38,5 %, keski-ikä: 46,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·48350Karhuvuori
  • ·48400Sutela
  • ·48410Kaukola
  • ·48230Korela-Jylppy
  • ·48710Koivula
  • ·48310Mussalo
  • ·48220Metsola
  • ·48700Kyminlinna
  • ·48210Toukolan Sairaala-Alue
  • ·49200Heinlahti (Pyhtää)
  • ·49210Huutjärvi (Pyhtää)
  • ·48750Nikeli

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet465. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet996. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kotka3. · 25 alueesta

Muut alueet: Kotka

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kotka
#AlueArvo
1.Mussalo4831031 200 €+18,6 %
2.Tiutinen4893030 788 €+18,8 %
3.Kaukola4841028 930 €+19,1 %
4.Koivula4871028 642 €+14,3 %
5.Otsola-Mäntykangas4880028 581 €+15,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
90460Oulunsalo Keskus

Oulu

Mediaanitulot
28 953 €
Väkiluku
8 818
Keski-ikä
38,0 v
Avaa alue →Vertaa
33430Vuorentausta

Ylöjärvi

Mediaanitulot
28 968 €
Väkiluku
2 885
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
90800Pateniemi

Oulu

Mediaanitulot
28 973 €
Väkiluku
8 393
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
37310Tottijärvi

Nokia

Mediaanitulot
28 938 €
Väkiluku
912
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Kotka|Muuttajalle

Kotkan parhaat asuinalueet 2026

Kotkan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

9. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kotka: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle