Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Hirvensalmi/52550
Vertaa

Hirvensalmi Keskus

52550·Hirvensalmi
24 × 34 km

Postinumeroalueella Hirvensalmi Keskus (52550), Hirvensalmi, asuu 1 394 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 954 €, asukkaiden keski-ikä on 56,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 23,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 79,0 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 21,2 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 92,5 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 4/5 (Hirvensalmi)Väkiluku: sija 1/5 (Hirvensalmi)
Väkiluku
1 394-5,0 %(5v)
Mediaanitulot
22 954 €+21,2 %(5v)
Keski-ikä
56,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
23,4 %+3,9 %(5v)
Omistusasunnot
79,0 %
Vuokra: 18,8 %
Lapsiperheet
10,7 %
Yksinasuvat
48,8 %
Työttömyysaste
10,5 %-1,5 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,4 %
65 vuotta täyttäneet: 45,1 %

Tunnusluvut

Alueen Hirvensalmi Keskus tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 394-5,0 %
Mediaanitulot22 954 €+21,2 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)720 €/m²-9,1 %
Keski-ikä56,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut23,4 %+3,9 %
Työttömyysaste10,5 %-1,5 %
Omistusasunnot79,0 %-
Lapsiperheet10,7 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 11 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus79,0 %
Vuokra18,8 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo4,7 %
Pientalo92,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet10,7 %
Yksinasuvat48,8 %
Muut taloudet40,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Hirvensalmi Keskus

Mitkä ovat alueen Hirvensalmi Keskus (52550) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 954 €. Muutos 5 vuodessa: +21,2 %.
Kuinka monta asukasta alueella Hirvensalmi Keskus (52550) on?
1 394 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -5,0 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Hirvensalmi Keskus (52550)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 720 €/m² (2025). Luku perustuu 11 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -9,1 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Hirvensalmi Keskus on?
Kotitalouksista 79,0 % asuu omistusasunnossa ja 18,8 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 4,7 % on kerrostaloissa ja 92,5 % pientaloissa.
Miten alue Hirvensalmi Keskus vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Hirvensalmi: 4 / 5. Korkeakoulutetut: 23,4 %, keski-ikä: 56,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·52610Tuukkalanlahti
  • ·52520Syväsmäki
  • ·51130Vanhamäki (Mikkeli)
  • ·52740Tuustaipale (Mäntyharju)
  • ·51200Kangasniemi Keskus (Kangasniemi)
  • ·19480Hartosenpää (Mäntyharju)
  • ·50770Korpikoski (Mikkeli)
  • ·51430Läsäkoski (Kangasniemi)
  • ·52620Kuitula
  • ·19470Lihavanpää-Hartosenpää (Mäntyharju)
  • ·51440Vuojalahti (Kangasniemi)
  • ·52760Mynttilä (Mäntyharju)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 225. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet930. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Hirvensalmi4. · 5 alueesta

Muut alueet: Hirvensalmi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Hirvensalmi
#AlueArvo
1.Syväsmäki5252027 117 €+35,9 %
2.Hietanen5251024 768 €+21,5 %
3.Kuitula5262023 945 €+13,1 %
4.Tuukkalanlahti5261021 781 €+28,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
99655Sattasvaara

Sodankylä

Mediaanitulot
22 957 €
Väkiluku
107
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
36760Luopioinen Keskus

Pälkäne

Mediaanitulot
22 949 €
Väkiluku
760
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
64760Peltola

Teuva

Mediaanitulot
22 949 €
Väkiluku
297
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
88310Melalahti

Paltamo

Mediaanitulot
22 948 €
Väkiluku
177
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Hirvensalmi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle