Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Sodankylä/99655
Vertaa

Sattasvaara

99655·Sodankylä
40 × 33 km

Postinumeroalueella Sattasvaara (99655), Sodankylä, asuu 107 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 957 €, asukkaiden keski-ikä on 56,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 21,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 94,3 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 48,2 % viidessä vuodessa. Alueen asukkaista 40,2 % on 65 vuotta täyttäneitä.

Mediaanitulot: sija 15/26 (Sodankylä)Väkiluku: sija 10/26 (Sodankylä)
Väkiluku
107+3,9 %(5v)
Mediaanitulot
22 957 €+48,2 %(5v)
Keski-ikä
56,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
21,5 %+2,4 %(5v)
Omistusasunnot
94,3 %
Vuokra: 3,8 %
Lapsiperheet
13,2 %
Yksinasuvat
37,7 %
Työttömyysaste
15,9 %+10,6 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
2,8 %
65 vuotta täyttäneet: 40,2 %

Tunnusluvut

Alueen Sattasvaara tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku107+3,9 %
Mediaanitulot22 957 €+48,2 %
Keski-ikä56,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut21,5 %+2,4 %
Työttömyysaste15,9 %+10,6 %
Omistusasunnot94,3 %-
Lapsiperheet13,2 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus94,3 %
Vuokra3,8 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo100,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet13,2 %
Yksinasuvat37,7 %
Muut taloudet49,1 %

Usein kysytyt kysymykset: Sattasvaara

Mitkä ovat alueen Sattasvaara (99655) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 957 €. Muutos 5 vuodessa: +48,2 %.
Kuinka monta asukasta alueella Sattasvaara (99655) on?
107 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +3,9 %.
Millaista asuminen alueella Sattasvaara on?
Kotitalouksista 94,3 % asuu omistusasunnossa ja 3,8 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 100,0 % pientaloissa.
Miten alue Sattasvaara vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Sodankylä: 15 / 26. Korkeakoulutetut: 21,5 %, keski-ikä: 56,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·99710Vaalajärvi
  • ·99600Sodankylä Keskus
  • ·99770Jeesiö
  • ·99720Riipi
  • ·99670Petkula
  • ·99650Sattanen
  • ·99740Syväjärvi
  • ·99280Tepsa (Kittilä)
  • ·99660Kersilö
  • ·99520Seipäjärvi
  • ·99540Torvinen
  • ·99250Kiistala - Jeesiöjärvi (Kittilä)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 224. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 508. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Sodankylä15. · 26 alueesta

Muut alueet: Sodankylä

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Sodankylä
#AlueArvo
1.Torvinen9954029 023 €+31,5 %
2.Orakylä9956028 838 €+24,5 %
3.Sattanen9965027 911 €+13,1 %
4.Siurunmaa9961027 502 €+24,0 %
5.Sodankylä Keskus9960027 320 €+17,9 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
52550Hirvensalmi Keskus

Hirvensalmi

Mediaanitulot
22 954 €
Väkiluku
1 394
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
91140Olhava

Ii

Mediaanitulot
22 960 €
Väkiluku
314
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
36760Luopioinen Keskus

Pälkäne

Mediaanitulot
22 949 €
Väkiluku
760
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
64760Peltola

Teuva

Mediaanitulot
22 949 €
Väkiluku
297
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Rovaniemi|Muuttajalle

Rovaniemen parhaat asuinalueet 2026

Rovaniemen parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

4. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Sodankylä: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle