Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Mäntyharju/52760
Vertaa

Mynttilä

52760·Mäntyharju
6,5 × 6,7 km

Postinumeroalueella Mynttilä (52760), Mäntyharju, asuu 76 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 089 €, asukkaiden keski-ikä on 54,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 20,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 56,5 % on yksinasuvia. Väkiluku on pienentynyt 11,6 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on laskenut 3,1 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 100,0 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 1/16 (Mäntyharju)Väkiluku: sija 12/16 (Mäntyharju)
Väkiluku
76-11,6 %(5v)
Mediaanitulot
25 089 €+8,9 %(5v)
Keski-ikä
54,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
20,6 %-3,1 %(5v)
Omistusasunnot
91,3 %
Vuokra: 6,5 %
Lapsiperheet
8,7 %
Yksinasuvat
56,5 %
Työttömyysaste
5,6 %-3,3 %(5v)
Talouden keskikoko
1,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,3 %
65 vuotta täyttäneet: 35,5 %

Tunnusluvut

Alueen Mynttilä tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku76-11,6 %
Mediaanitulot25 089 €+8,9 %
Keski-ikä54,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut20,6 %-3,1 %
Työttömyysaste5,6 %-3,3 %
Omistusasunnot91,3 %-
Lapsiperheet8,7 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus91,3 %
Vuokra6,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo100,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet8,7 %
Yksinasuvat56,5 %
Muut taloudet34,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Mynttilä

Mitkä ovat alueen Mynttilä (52760) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 089 €. Muutos 5 vuodessa: +8,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Mynttilä (52760) on?
76 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -11,6 %.
Millaista asuminen alueella Mynttilä on?
Kotitalouksista 91,3 % asuu omistusasunnossa ja 6,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 100,0 % pientaloissa.
Miten alue Mynttilä vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Mäntyharju: 1 / 16. Korkeakoulutetut: 20,6 %, keski-ikä: 54,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·52510Hietanen (Hirvensalmi)
  • ·52700Mäntyharju Keskus
  • ·52520Syväsmäki (Hirvensalmi)
  • ·52780Kuomiokoski (Mikkeli)
  • ·50670Otava (Mikkeli)
  • ·52740Tuustaipale
  • ·52300Ristiina Keskus (Mikkeli)
  • ·52920Voikoski (Kouvola)
  • ·50600Karikko (Mikkeli)
  • ·50770Korpikoski (Mikkeli)
  • ·52550Hirvensalmi Keskus (Hirvensalmi)
  • ·52720Karankamäki-Koirakivi

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 517. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 686. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Mäntyharju1. · 16 alueesta

Muut alueet: Mäntyharju

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Mäntyharju
#AlueArvo
1.Nurmaa5296023 822 €+3,7 %
2.Mäntyharju Keskus5270023 477 €+18,7 %
3.Mansikkamäki1942023 298 €+25,8 %
4.Tuustaipale5274023 212 €+16,1 %
5.Lihavanpää-Hartosenpää1947023 200 €+40,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
33520Keskussairaala-alue-Kauppi

Tampere

Mediaanitulot
25 087 €
Väkiluku
1 240
Keski-ikä
38,0 v
Avaa alue →Vertaa
69980Möttönen

Perho

Mediaanitulot
25 086 €
Väkiluku
881
Keski-ikä
37,0 v
Avaa alue →Vertaa
51260Tahkomäki

Kangasniemi

Mediaanitulot
25 083 €
Väkiluku
145
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
49290Vastila

Pyhtää

Mediaanitulot
25 082 €
Väkiluku
342
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Mikkeli|Muuttajalle

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

26. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Mäntyharju: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle