Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Seinäjoki/61440
Vertaa

Untamala

61440·Seinäjoki
8,0 × 7,9 km

Postinumeroalueella Untamala (61440), Seinäjoki, asuu 166 asukasta. Mediaanitulot ovat 27 897 €, asukkaiden keski-ikä on 50,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 24,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 93,8 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 5,7 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 25,0 %. Alueen asunnoista 90,1 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 8/26 (Seinäjoki)Väkiluku: sija 24/26 (Seinäjoki)
Väkiluku
166-5,7 %(5v)
Mediaanitulot
27 897 €+25,0 %(5v)
Keski-ikä
50,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
24,1 %-0,5 %(5v)
Omistusasunnot
93,8 %
Vuokra: 2,5 %
Lapsiperheet
18,5 %
Yksinasuvat
42,0 %
Työttömyysaste
8,8 %+1,4 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,6 %
65 vuotta täyttäneet: 36,7 %

Tunnusluvut

Alueen Untamala tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku166-5,7 %
Mediaanitulot27 897 €+25,0 %
Keski-ikä50,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut24,1 %-0,5 %
Työttömyysaste8,8 %+1,4 %
Omistusasunnot93,8 %-
Lapsiperheet18,5 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus93,8 %
Vuokra2,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo3,6 %
Pientalo90,1 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet18,5 %
Yksinasuvat42,0 %
Muut taloudet39,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Untamala

Mitkä ovat alueen Untamala (61440) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 27 897 €. Muutos 5 vuodessa: +25,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Untamala (61440) on?
166 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -5,7 %.
Millaista asuminen alueella Untamala on?
Kotitalouksista 93,8 % asuu omistusasunnossa ja 2,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 3,6 % on kerrostaloissa ja 90,1 % pientaloissa.
Miten alue Untamala vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Seinäjoki: 8 / 26. Korkeakoulutetut: 24,1 %, keski-ikä: 50,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·62395Petterinmäki (Vöyri)
  • ·61450Kylänpää
  • ·61400Ylistaro Keskus
  • ·66680Kaurajärvi (Vöyri)
  • ·62375Ylihärmä Keskus-Vesiluoma (Kauhava)
  • ·61520Lehmäjoki (Isokyrö)
  • ·62380Kosolankylä (Kauhava)
  • ·62340Kuoppa-Vakkuri (Kauhava)
  • ·61460Hanhikoski
  • ·66820Komossa (Vöyri)
  • ·61410Ylistaro Asemanseutu
  • ·62130Hellanmaa (Lapua)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet674. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 189. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Seinäjoki8. · 26 alueesta

Muut alueet: Seinäjoki

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Seinäjoki
#AlueArvo
1.Impivaara6042031 605 €+18,7 %
2.Hyllykallio6051030 181 €+17,7 %
3.Kitinoja6147029 976 €+21,5 %
4.Halkosaari6056029 777 €+16,8 %
5.Kurjenneva6064029 773 €+18,9 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
11910Lasi-Kumela

Riihimäki

Mediaanitulot
27 898 €
Väkiluku
2 333
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
26840Kortela

Rauma

Mediaanitulot
27 899 €
Väkiluku
742
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
44530Ilmolahti

Viitasaari

Mediaanitulot
27 900 €
Väkiluku
166
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
99100Kittilä Keskus

Kittilä

Mediaanitulot
27 900 €
Väkiluku
2 666
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Seinäjoki|Muuttajalle

Seinäjoen parhaat asuinalueet 2026

Seinäjoen parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

14. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Seinäjoki: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle