Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Alavus/63340
Vertaa

Sapsalampi

63340·Alavus
9,4 × 6,8 km

Postinumeroalueella Sapsalampi (63340), Alavus, asuu 160 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 044 €, asukkaiden keski-ikä on 54,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 23,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 90,9 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 8,0 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 20,2 %. Alueen asunnoista 99,1 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 14/18 (Alavus)Väkiluku: sija 12/18 (Alavus)
Väkiluku
160-8,0 %(5v)
Mediaanitulot
22 044 €+20,2 %(5v)
Keski-ikä
54,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
23,9 %-0,3 %(5v)
Omistusasunnot
90,9 %
Vuokra: 3,9 %
Lapsiperheet
10,4 %
Yksinasuvat
37,7 %
Työttömyysaste
4,7 %+3,1 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
10,0 %
65 vuotta täyttäneet: 40,6 %

Tunnusluvut

Alueen Sapsalampi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku160-8,0 %
Mediaanitulot22 044 €+20,2 %
Keski-ikä54,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut23,9 %-0,3 %
Työttömyysaste4,7 %+3,1 %
Omistusasunnot90,9 %-
Lapsiperheet10,4 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus90,9 %
Vuokra3,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo99,1 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet10,4 %
Yksinasuvat37,7 %
Muut taloudet51,9 %

Usein kysytyt kysymykset: Sapsalampi

Mitkä ovat alueen Sapsalampi (63340) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 044 €. Muutos 5 vuodessa: +20,2 %.
Kuinka monta asukasta alueella Sapsalampi (63340) on?
160 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -8,0 %.
Millaista asuminen alueella Sapsalampi on?
Kotitalouksista 90,9 % asuu omistusasunnossa ja 3,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 99,1 % pientaloissa.
Miten alue Sapsalampi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Alavus: 14 / 18. Korkeakoulutetut: 23,9 %, keski-ikä: 54,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·63330Pahajoki
  • ·34930Liedenpohja (Virrat)
  • ·63350Sulkavankylä
  • ·63300Alavus Keskus
  • ·63320Kattelus
  • ·34950Ohtola (Virrat)
  • ·34910Äijänneva (Virrat)
  • ·34970Toisvesi (Virrat)
  • ·63360Kuivaskylä
  • ·63610Tuuri
  • ·63410Rantatöysä
  • ·63355Seinäjärvi

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 478. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 215. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Alavus14. · 18 alueesta

Muut alueet: Alavus

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Alavus
#AlueArvo
1.Pahajoki6333025 195 €+25,5 %
2.Ritola6364025 130 €+36,3 %
3.Hakojärvi6368024 574 €+24,4 %
4.Tuuri6361024 521 €+15,2 %
5.Kätkänjoki6343024 270 €+42,6 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
17610Auttoinen

Padasjoki

Mediaanitulot
22 044 €
Väkiluku
264
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
49700Miehikkälä Kirkonkylä

Miehikkälä

Mediaanitulot
22 047 €
Väkiluku
732
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
97820Perä-Posio

Posio

Mediaanitulot
22 049 €
Väkiluku
76
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
73200Varpaisjärvi Keskus

Lapinlahti

Mediaanitulot
22 036 €
Väkiluku
1 520
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Alavus: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle