Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Virrat/34950
Vertaa

Ohtola

34950·Virrat
14 × 13 km

Postinumeroalueella Ohtola (34950), Virrat, asuu 171 asukasta. Mediaanitulot ovat 21 834 €, asukkaiden keski-ikä on 50,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 20,7 % on korkeakoulutettuja.

Alueen asunnoista 99,0 % on pientaloissa, joten alue on lähes kokonaan pientaloaluetta. Väkiluku on pienentynyt 16,2 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 4,5 %. Alueen kotitalouksista 98,7 % asuu omistusasunnossa.

Mediaanitulot: sija 8/11 (Virrat)Väkiluku: sija 7/11 (Virrat)
Väkiluku
171-16,2 %(5v)
Mediaanitulot
21 834 €+4,5 %(5v)
Keski-ikä
50,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
20,7 %+1,9 %(5v)
Omistusasunnot
98,7 %
Vuokra: 0,0 %
Lapsiperheet
23,1 %
Yksinasuvat
35,9 %
Työttömyysaste
8,8 %-0,9 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,6 %
65 vuotta täyttäneet: 36,8 %

Tunnusluvut

Alueen Ohtola tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku171-16,2 %
Mediaanitulot21 834 €+4,5 %
Keski-ikä50,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut20,7 %+1,9 %
Työttömyysaste8,8 %-0,9 %
Omistusasunnot98,7 %-
Lapsiperheet23,1 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus98,7 %
Vuokra0,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo1,0 %
Pientalo99,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet23,1 %
Yksinasuvat35,9 %
Muut taloudet41,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Ohtola

Mitkä ovat alueen Ohtola (34950) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 21 834 €. Muutos 5 vuodessa: +4,5 %.
Kuinka monta asukasta alueella Ohtola (34950) on?
171 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -16,2 %.
Millaista asuminen alueella Ohtola on?
Kotitalouksista 98,7 % asuu omistusasunnossa ja 0,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 1,0 % on kerrostaloissa ja 99,0 % pientaloissa.
Miten alue Ohtola vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Virrat: 8 / 11. Korkeakoulutetut: 20,7 %, keski-ikä: 50,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·34970Toisvesi
  • ·34800Virrat Keskus
  • ·63320Kattelus (Alavus)
  • ·34930Liedenpohja
  • ·34980Killinkoski
  • ·63340Sapsalampi (Alavus)
  • ·34740Koro
  • ·63330Pahajoki (Alavus)
  • ·63610Tuuri (Alavus)
  • ·63770Peränne (Ähtäri)
  • ·42870Kotala
  • ·63780Alastaipale (Ähtäri)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 525. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 175. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Virrat8. · 11 alueesta

Muut alueet: Virrat

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Virrat
#AlueArvo
1.Vaskivesi3471025 151 €+22,5 %
2.Koro3474024 817 €+46,8 %
3.Toisvesi3497024 746 €+11,3 %
4.Kurjenkylä3477023 631 €+29,4 %
5.Liedenpohja3493023 519 €+25,1 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
19230Onkiniemi

Sysmä

Mediaanitulot
21 834 €
Väkiluku
97
Keski-ikä
59,0 v
Avaa alue →Vertaa
20240Pansio-Perno

Turku

Mediaanitulot
21 831 €
Väkiluku
5 483
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
72400Pielavesi Keskus-Jylänki

Pielavesi

Mediaanitulot
21 829 €
Väkiluku
2 354
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
41550Hannula

Hankasalmi

Mediaanitulot
21 840 €
Väkiluku
146
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Virrat: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle