Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Korsnäs/66230
Vertaa

Korsbäck

66230·Korsnäs
6,0 × 5,7 km

Postinumeroalueella Korsbäck (66230), Korsnäs, asuu 75 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 362 €, asukkaiden keski-ikä on 55,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 10,3 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 92,3 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 2,6 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 5,7 prosenttiyksikköä.

Mediaanitulot: sija 5/5 (Korsnäs)Väkiluku: sija 5/5 (Korsnäs)
Väkiluku
75-2,6 %(5v)
Mediaanitulot
22 362 €+18,5 %(5v)
Keski-ikä
55,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
10,3 %-4,2 %(5v)
Omistusasunnot
92,3 %
Vuokra: 7,7 %
Lapsiperheet
12,8 %
Yksinasuvat
38,5 %
Työttömyysaste
8,8 %+5,7 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,3 %
65 vuotta täyttäneet: 38,7 %

Tunnusluvut

Alueen Korsbäck tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku75-2,6 %
Mediaanitulot22 362 €+18,5 %
Keski-ikä55,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut10,3 %-4,2 %
Työttömyysaste8,8 %+5,7 %
Omistusasunnot92,3 %-
Lapsiperheet12,8 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus92,3 %
Vuokra7,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo100,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet12,8 %
Yksinasuvat38,5 %
Muut taloudet48,7 %

Usein kysytyt kysymykset: Korsbäck

Mitkä ovat alueen Korsbäck (66230) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 362 €. Muutos 5 vuodessa: +18,5 %.
Kuinka monta asukasta alueella Korsbäck (66230) on?
75 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -2,6 %.
Millaista asuminen alueella Korsbäck on?
Kotitalouksista 92,3 % asuu omistusasunnossa ja 7,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 100,0 % pientaloissa.
Miten alue Korsbäck vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Korsnäs: 5 / 5. Korkeakoulutetut: 10,3 %, keski-ikä: 55,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·66280Taklax
  • ·66210Moikipää
  • ·66200Korsnäs Keskus
  • ·66290Harrström
  • ·66295Töjby (Närpiö)
  • ·64550Rangsby (Närpiö)
  • ·66240Petolahti (Maalahti)
  • ·66220Bergö (Maalahti)
  • ·64530Norrnäs (Närpiö)
  • ·64220Yttermark (Närpiö)
  • ·64610Övermark (Närpiö)
  • ·64510Nämpnäs (Närpiö)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 402. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 693. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Korsnäs5. · 5 alueesta

Muut alueet: Korsnäs

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Korsnäs
#AlueArvo
1.Moikipää6621025 972 €+21,3 %
2.Harrström6629024 795 €+28,0 %
3.Taklax6628024 409 €+31,3 %
4.Korsnäs Keskus6620023 539 €+18,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
71640Talluskylä

Tervo

Mediaanitulot
22 366 €
Väkiluku
178
Keski-ikä
58,0 v
Avaa alue →Vertaa
95800Sieppijärvi - Taapajärvi

Kolari

Mediaanitulot
22 366 €
Väkiluku
411
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
62600Lappajärvi Keskus

Lappajärvi

Mediaanitulot
22 353 €
Väkiluku
1 664
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
82980Möhkö

Ilomantsi

Mediaanitulot
22 353 €
Väkiluku
65
Keski-ikä
63,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Korsnäs: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle