Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Korsnäs/66210
Vertaa

Moikipää

66210·Korsnäs
15 × 13 km

Postinumeroalueella Moikipää (66210), Korsnäs, asuu 516 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 972 €, asukkaiden keski-ikä on 47,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 38,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 86,6 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 21,3 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on noussut 3,9 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 97,7 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 1/5 (Korsnäs)Väkiluku: sija 2/5 (Korsnäs)
Väkiluku
516-1,7 %(5v)
Mediaanitulot
25 972 €+21,3 %(5v)
Keski-ikä
47,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
38,2 %+3,9 %(5v)
Omistusasunnot
86,6 %
Vuokra: 10,9 %
Lapsiperheet
24,4 %
Yksinasuvat
32,8 %
Työttömyysaste
3,3 %-0,7 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,5 %
65 vuotta täyttäneet: 30,2 %

Tunnusluvut

Alueen Moikipää tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku516-1,7 %
Mediaanitulot25 972 €+21,3 %
Keski-ikä47,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut38,2 %+3,9 %
Työttömyysaste3,3 %-0,7 %
Omistusasunnot86,6 %-
Lapsiperheet24,4 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus86,6 %
Vuokra10,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo1,3 %
Pientalo97,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet24,4 %
Yksinasuvat32,8 %
Muut taloudet42,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Moikipää

Mitkä ovat alueen Moikipää (66210) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 972 €. Muutos 5 vuodessa: +21,3 %.
Kuinka monta asukasta alueella Moikipää (66210) on?
516 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -1,7 %.
Millaista asuminen alueella Moikipää on?
Kotitalouksista 86,6 % asuu omistusasunnossa ja 10,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 1,3 % on kerrostaloissa ja 97,7 % pientaloissa.
Miten alue Moikipää vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Korsnäs: 1 / 5. Korkeakoulutetut: 38,2 %, keski-ikä: 47,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·66230Korsbäck
  • ·66240Petolahti (Maalahti)
  • ·66280Taklax
  • ·66200Korsnäs Keskus
  • ·66220Bergö (Maalahti)
  • ·66290Harrström
  • ·66100Maalahti (Maalahti)
  • ·64550Rangsby (Närpiö)
  • ·66295Töjby (Närpiö)
  • ·64610Övermark (Närpiö)
  • ·66140Övermalax (Maalahti)
  • ·65410Sundom (Vaasa)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 205. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 394. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Korsnäs1. · 5 alueesta

Muut alueet: Korsnäs

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Korsnäs
#AlueArvo
1.Harrström6629024 795 €+28,0 %
2.Taklax6628024 409 €+31,3 %
3.Korsnäs Keskus6620023 539 €+18,2 %
4.Korsbäck6623022 362 €+18,5 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
27420Panelia Asemanseutu

Eura

Mediaanitulot
25 971 €
Väkiluku
232
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
26660Paroalho

Rauma

Mediaanitulot
25 971 €
Väkiluku
4 643
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
36600Pälkäne Keskus

Pälkäne

Mediaanitulot
25 977 €
Väkiluku
3 286
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
69600Kaustinen Keskus

Kaustinen

Mediaanitulot
25 980 €
Väkiluku
3 906
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Korsnäs: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle