Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Korsnäs/66290
Vertaa

Harrström

66290·Korsnäs
9,5 × 9,6 km

Postinumeroalueella Harrström (66290), Korsnäs, asuu 313 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 795 €, asukkaiden keski-ikä on 48,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 22,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 82,3 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 2,5 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 28,0 %. Alueen asunnoista 97,3 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 2/5 (Korsnäs)Väkiluku: sija 3/5 (Korsnäs)
Väkiluku
313-2,5 %(5v)
Mediaanitulot
24 795 €+28,0 %(5v)
Keski-ikä
48,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
22,6 %+3,2 %(5v)
Omistusasunnot
82,3 %
Vuokra: 17,0 %
Lapsiperheet
18,4 %
Yksinasuvat
31,2 %
Työttömyysaste
7,7 %+2,0 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
11,5 %
65 vuotta täyttäneet: 29,1 %

Tunnusluvut

Alueen Harrström tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku313-2,5 %
Mediaanitulot24 795 €+28,0 %
Keski-ikä48,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut22,6 %+3,2 %
Työttömyysaste7,7 %+2,0 %
Omistusasunnot82,3 %-
Lapsiperheet18,4 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus82,3 %
Vuokra17,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo1,1 %
Pientalo97,3 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet18,4 %
Yksinasuvat31,2 %
Muut taloudet50,4 %

Usein kysytyt kysymykset: Harrström

Mitkä ovat alueen Harrström (66290) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 795 €. Muutos 5 vuodessa: +28,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Harrström (66290) on?
313 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -2,5 %.
Millaista asuminen alueella Harrström on?
Kotitalouksista 82,3 % asuu omistusasunnossa ja 17,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 1,1 % on kerrostaloissa ja 97,3 % pientaloissa.
Miten alue Harrström vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Korsnäs: 2 / 5. Korkeakoulutetut: 22,6 %, keski-ikä: 48,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·66295Töjby (Närpiö)
  • ·66200Korsnäs Keskus
  • ·66280Taklax
  • ·66230Korsbäck
  • ·64550Rangsby (Närpiö)
  • ·64530Norrnäs (Närpiö)
  • ·66210Moikipää
  • ·64510Nämpnäs (Närpiö)
  • ·64210Kalax (Närpiö)
  • ·64220Yttermark (Närpiö)
  • ·66220Bergö (Maalahti)
  • ·66240Petolahti (Maalahti)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 617. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 703. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Korsnäs2. · 5 alueesta

Muut alueet: Korsnäs

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Korsnäs
#AlueArvo
1.Moikipää6621025 972 €+21,3 %
2.Taklax6628024 409 €+31,3 %
3.Korsnäs Keskus6620023 539 €+18,2 %
4.Korsbäck6623022 362 €+18,5 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
07970Ruotsinpyhtää Keskus

Loviisa

Mediaanitulot
24 793 €
Väkiluku
531
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
91660Ahmas

Utajärvi

Mediaanitulot
24 793 €
Väkiluku
202
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
20100Turku Keskus

Turku

Mediaanitulot
24 798 €
Väkiluku
31 156
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
86600Haapavesi Keskus

Haapavesi

Mediaanitulot
24 791 €
Väkiluku
4 875
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Korsnäs: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle