Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Veteli/69820
Vertaa

Räyrinki

69820·Veteli
14 × 18 km

Postinumeroalueella Räyrinki (69820), Veteli, asuu 527 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 117 €, asukkaiden keski-ikä on 51,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 22,7 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 87,7 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 12,2 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 20,8 %. Alueen asunnoista 93,2 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 5/6 (Veteli)Väkiluku: sija 2/6 (Veteli)
Väkiluku
527-12,2 %(5v)
Mediaanitulot
23 117 €+20,8 %(5v)
Keski-ikä
51,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
22,7 %+1,8 %(5v)
Omistusasunnot
87,7 %
Vuokra: 10,0 %
Lapsiperheet
15,4 %
Yksinasuvat
37,7 %
Työttömyysaste
8,1 %+3,3 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,1 %
65 vuotta täyttäneet: 37,8 %

Tunnusluvut

Alueen Räyrinki tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku527-12,2 %
Mediaanitulot23 117 €+20,8 %
Keski-ikä51,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut22,7 %+1,8 %
Työttömyysaste8,1 %+3,3 %
Omistusasunnot87,7 %-
Lapsiperheet15,4 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus87,7 %
Vuokra10,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo3,8 %
Pientalo93,2 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet15,4 %
Yksinasuvat37,7 %
Muut taloudet46,9 %

Usein kysytyt kysymykset: Räyrinki

Mitkä ovat alueen Räyrinki (69820) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 117 €. Muutos 5 vuodessa: +20,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Räyrinki (69820) on?
527 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -12,2 %.
Millaista asuminen alueella Räyrinki on?
Kotitalouksista 87,7 % asuu omistusasunnossa ja 10,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 3,8 % on kerrostaloissa ja 93,2 % pientaloissa.
Miten alue Räyrinki vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Veteli: 5 / 6. Korkeakoulutetut: 22,7 %, keski-ikä: 51,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·69850Patana
  • ·62660Itäkylä (Lappajärvi)
  • ·62570Särkilä (Evijärvi)
  • ·69700Veteli Keskus
  • ·69730Tunkkari
  • ·62870Vinni (Vimpeli)
  • ·62860Sahi (Vimpeli)
  • ·68750Småbönders (Kruunupyy)
  • ·69750Sillanpää
  • ·62800Vimpeli Keskus (Vimpeli)
  • ·62600Lappajärvi Keskus (Lappajärvi)
  • ·62840Lakaniemi-Pokela (Vimpeli)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 183. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 381. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Veteli5. · 6 alueesta

Muut alueet: Veteli

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Veteli
#AlueArvo
1.Tunkkari6973027 609 €+21,3 %
2.Patana6985024 979 €+20,7 %
3.Sillanpää6975024 122 €+13,9 %
4.Veteli Keskus6970023 240 €+16,9 %
5.Pulkkinen6983021 302 €+17,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
72810Jylhänkylä

Pielavesi

Mediaanitulot
23 117 €
Väkiluku
120
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
24100Salo Keskus

Salo

Mediaanitulot
23 116 €
Väkiluku
8 899
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
43610Aho

Karstula

Mediaanitulot
23 114 €
Väkiluku
60
Keski-ikä
62,0 v
Avaa alue →Vertaa
68100Himanka Keskus

Kalajoki

Mediaanitulot
23 113 €
Väkiluku
2 314
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Veteli: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle